DR: Osobností roku je dobrovolnice z pražského hlavního nádraží

Osobností roku je podle Deníku Referendum dobrovolnice z pražského hlavního nádraží. Od roku 2012 vyhlašuje každoročně Deník Referendum půltucet osobností, které svým působením ve veřejném prostoru pomáhají měnit české země k lepšímu. Na první místě se ocitla „dobrovolnice z pražského hlavního nádraží“, která představuje všechny dobrovolníky zapojené do pomoci uprchlíkům. Za všechny aktivní zelené můžeme jmenovat právě jednu z iniciátorek „Hlaváku“ Moniku Horákovou nebo evropského koordinátora dobrovolníků Michala Berga.

Dobrovolnictví má potenciál měnit lidské životy – a to jak těch, kteří jsou příjemci dobrovolnické pomoci, tak i dobrovolníků a dobrovolnic. Vážíme si každého, kdo ve svém volném čase přispívá této společnosti v podobě péče o staré a nemocné, o životní prostředí nebo o děti. Ještě více si však je třeba vážit těch, kdo za své dobrovolnické nasazení sklízejí nenávist a zlobu, jako tomu bylo u dobrovolné pomoci uprchlíkům. Ocenění dobrovolnic z Hlaváku je na správném místě,“ uvádí Michal Berg (SZ), člen předsednictva zelených a evropský koordinátor dobrovolníků.

Dobrovolnictví, které vzniká zespoda, bez centrálního řízení, je kořením společnosti. Iniciativa Hlavák, jejíž dobrovolnice se staly osobnostmi roku 2015, vznikla a funguje přesně takto. Kolektivně, živelně, napříč profesním, náboženským i politickým spektrem, a s jedinou motivací: nabídnout pomoc lidem na útěku a ukázat, že Česká republika neznamená jen věznění a porušování lidských práv, za které si ještě necháme zaplatit,“ uvádí Monika Horáková (SZ), jedna z iniciátorek Hlaváku.

Celý článek si můžete přečíst na webu Deníku referendum.

Share Button