Proti novele školského zákona se spojilo 10 statutárních měst

Zelený náměstek libereckého primátora Ivan Langr získal na svou stranu dalších devět statutárních měst, která nesouhlasí s právě projednávanou vládní novelou školského zákona, nařizující v budoucnu vymezovat takzvané spádové obvody i u mateřských škol. Města se na Langrův návrh sdružila do neformální Koalice za zrušení spádů v MŠ. Změny neakceptovatelných paragrafů chtějí dosáhnout buď přímo u ministerstva školství (MŠMT), nebo v Poslanecké sněmovně. Více v tiskové zprávě, kterou liberecký náměstek primátora ze SZ vydal:

„Obeslal jsem všech 26 statutárních měst s žádostí, aby se přidala na stranu Liberce, a zvýšili jsme tím tlak především na MŠMT. Po bok Liberce se kromě již předem avizovaných Olomouce a Hradce Králové zatím nově přidaly i Teplice, Zlín, Most, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Frýdek-Místek a především hlavní město Praha, jejíž účast považuji za klíčovou. Celkem totiž koalice už pokrývá aglomeraci s takřka 2 miliony obyvateli. Průvodní dopis i odpovědi z měst jsem již zaslal na ministerstvo, jehož vedení jsem to minulý týden avizoval,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr (SZ).

Novelu školského zákona projednávají poslanci od října, nyní je ve výboru pro vědu a vzdělávání. Norma kromě povinného předškolního vzdělávání v posledním roce MŠ předpokládá i spádové obvody, které garantují lokální příslušnost dítěte ke škole. Zatímco u základních škol, jež se spády pracují již od roku 2005, je to logické, u mateřských škol to ale velká města považují za zbytečnost.

„Se zástupci ostatních měst se shodujeme v tom, že spádové obvody MŠ jsou rizikové a narušují dosavadní systém předškolního vzdělávání. Základní školy jsou tradičně založeny na lokálnosti, u výběru mateřské školy ale fungují jiné principy – blízkost zaměstnání rodičů, pestrost vzdělávacích programů, rodinná atmosféra. Povinné spády ale dosavadní svobodnou rodičovskou volbu školy omezí, mohou destruovat i malá rodinná zařízení, která budou mít s vymezením spádů největší potíže,“ uvedl Langr (SZ).

Města musí na MŠMT tlačit v těchto dnech co nejvíce, protože ministerstvo si do začátku ledna vzalo čas na zapracování připomínek. Koalice proto požaduje buď úplné vypuštění spádových obvodů kolem MŠ z novely zákona, nebo jejich ustavení jen jako dobrovolných. „Pokud se nám nepodaří ministerstvo jako navrhovatele zákona přesvědčit nyní, naše naděje znatelně poklesnou. Pak už nám totiž zbydou jen poslanci, popř. senátoři, což je vždycky spíš sázka do loterie,“ podotkl Langr (SZ).

Share Button