Další krok v proměně pražské magistrály na městskou třídu: Na Štvanici nově i tramvají!

Od 25. března začala po letech znovu fungovat tramvajová zastávka na pražském ostrově Štvanice. K populárnímu přívozu, který na ostrově zastavuje už třetím rokem, tak přibylo další dopravní spojení. Na zastávku na Štvanici jezdí linka 14, která spojuje Vysočany se Spořilovem, ve špičce pracovních dní každých 8 minut. O víkendu je interval čtvrthodinový a všechny spoje až na několik výjimek nízkopodlažní, což usnadní cesty na ostrov rodinám s kočárky.

Tramvaj jezdila na Štvanici už od října 1901, a to zpočátku po provizorním dřevěném mostě z Těšnova do tehdejších Bubnů. Hlávkův most ho nahradil až v letech 1909­–12. V 80. Letech, když za normalizace byla zbourána štvanická porodnice a zimní stadión přestal sloužit vrcholovému sportu, byla tramvajová zastávka zrušena v souvislosti s výstavbou severojižní magistrály. Její mimoúrovňové křižovatky dodnes zásadně ztěžují pěší dostupnost Štvanice.

„O obnovení zastávky jsme usilovali dlouho a jsme velmi rádi, že k němu se zahájením jarní sezóny dochází,“ uvedl místostarosta Prahy 7 a předseda pražských Zelených Ondřej Mirovský. „Štvanický park i různé sportovní a kulturní akce, které na ostrově probíhají, přitahují stále více návštěvníků. Ti se teď tramvají dostanou na místo rychle a pohodlně. Zastávka i přechod u ní jsou na znamení, takže plynulost provozu nijak nenaruší“.

Radní Prahy 7, František Vosecký (Zelení), dodal: „Přívoz na Štvanici loni přepravil 65 000 osob a 1 300 jízdních kol. Jedná se o celopražsky významnou lokalitu s velikým sportovním, rekreačním a kutlurním potenciálem“

Více informací o organizacích, které se nachází na ostrově Štvanice: 

·         I.ČLTK Praha je nejstarším tenisovým klubem v České republice (založen 1893). Po celou dobu své existence je jeho jedinou činností tenis, a to provozování dětské tenisové školičky, tenisové akademie pro mládež, pořádání letních tenisových kempů pro děti do 10 let, řízení účasti 7 mládežnických týmů v pražských soutěžích i celorepublikových nejvyšších soutěžích, pořádání turnajů dětských a mládežnických kategorií, zabezpečení tréninku hráčů všech mládežnických věkových kategorií, provozování rekreačního tenisu, zvláště finanční podpora pro rodinná členství s jedním a více dětmi. Má 650 členů.

·         Mystic skatepark pořádá dvakrát týdně dětskou školku skateboardingu. Návštěvnost asi 30 dětí, pořádají také Mystic sk8 cup (mezinárodně proslavený pohár) a letos budou na Štvanici pořádat i příměstský tábory pro děti.

·         Vila Štvanice, ve kterém hrají autorskou tvorbu tři divadelní soubory – Tygr v tísni, Geisslers a Divadlo letí. Pravidelný kulturní program je otevřen divákům téměř každý den. Dále pořádá Vila ve spolupráci se spolkem ARTEDU divadelní, hudební, literární a výtvarné ateliéry