Z nevyužívaných kasáren bude díky Zeleným z Prahy 8 kulturní centrum

Ministerstvo spravedlnosti pronajalo díky práci Zelených z Prahy 8 karlínské kasárny Matěji Velkovi, který má za sebou projekt oživení Nákladového nádraží Žižkov, na kterém mají lví podíl zase Zelení z Prahy 3, zejména Matěj Stropnický.

Smlouvu o pronájmu v Karlíně má Velek podepsanou na tři roky, v případě hladkého průběhu bude spolupráce trvat minimálně 6 let. Velek a jeho tým mají v plánu probudit kasárny podobně jako staré žižkovské nádraží, kde se v letních sezonách konají koncerty, divadelní představení, debaty nebo výstavy.

„Proti nákladovému nádraží je to úplný Hilton, tam nebyla ani kanalizace, zatímco tady funguje topení, a dokonce i vzduchotechnika,“ řekl Velek k prostoru kasáren, které ministr spravedlnosti hodlá přestavět na justiční palác.

Projekt je ale tak nákladný, že k jeho realizaci dojde zhruba až za deset let, ministerstvo proto potřebovalo najít pro karlínský komplex dočasné využití.

Z garáží vznikne divadelní sál s kavárnou, ze zachovalé zkušebny a promítárny Posádkové hudby Praha zase kino s hudebním klubem, píše server Archiweb. O galerii v bývalé noclehárně zadržených cizinců se postará Karlin Studios, skupina, která musela odejít z developerem zbourané, léta pronajímané budovy v jiné části Karlína. Historický komplex kasáren vznikl v 19. století, vojáci jej využívali za Československa i České republiky. Teď jej využijí obyvatelé Prahy.

http://www.rozhlas.cz/radiowave/wavenews/_zprava/z-karlinskych-kasaren-bude-kulturni-centrum-s-kinem-kavarnami-i-hristem–1717132