Vláda se musí zabývat množícími se chybami Policie ČR

Strana zelených (SZ) je silně znepokojena vzrůstajícím počtem případů užití síly ze strany Policie ČR proti neozbrojeným občanům. Akce Milada, Cibulka, Klinika a Fénix vzbuzují pochybnosti o přiměřenosti zásahu a použitých prostředků. Zelení jsou přesvědčeni, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jejímž úkolem je i dohled nad policejními akcemi, pochybila a vyzývají Vládu a Parlament ČR, aby se vážnou situací začaly zabývat.

Policie ČR v některých případech nepostupuje zcela korektně. Mnohdy používá mnohem razantnější prostředky k dosažení cíle, ač by stačilo použití prostředků mnohem mírnějších. Ne ve všech případech dojde k uspokojivému vyřešení policejních přešlapů. Ostatně práce Generální inspekce bezpečnostních sborů je často předmětem kritiky, a to nejen ze strany občanů, nýbrž i ze strany policistů samotných. O tom svědčil průběh jednání u kulatého stolu, který jsem pod záštitou Ústavně-pravního výboru pořádala ve spolupráci s Ligou lidských práv před časem v Senátu,“ uvádí Eliška Wagnerová, senátorka za SZ.

Policejní excesy jsou výsledkem především naprosto nefungující kontroly, kterou má provádět GIBS. GIBS je na místo toho zneužívána jako politický a mocenský nástroj ke krytí policejního násilí, nebo naopak likvidaci nepohodlných policistů. Především s Ligou lidských práv, kterou podporuji osobně v jejich činnosti, se snažím prosadit veřejné slyšení o GIBS na půdě Senátu. A též spolupracuji se členkou kontrolního výboru sněmovny ke GIBS Janou Lorencovou. Mluvil jsem o GIBS s ministrem vnitra, podpořil otevřený dopis předsedovi vlády. Problematika GIBS je dlouhodobě mojí velkou prioritou. Pokud jde o exces Cibulka, podle mého nezákonný zásah policie, je situace o to horší, že konání posvětil i státní zástupce. V kauze Šumava jsem pro bono poskytoval právní pomoc jednomu z napadených,“ uvádí Václav Láska, senátor za SZ.

Akce Milada, Cibulka či Klinika jsem zevrubněji zaznamenala. Z mého úhlu pohledu se policejní přístup v těchto případech jeví coby přinejmenším nepřiměřený i unáhlený. Proto pokud se naskytne na půdě Senátu prostor pro uspořádání veřejného slyšení věnovaného práci GIBS, velmi ochotně jej podpořím,“ uvádí Ivana Cabrnochová, senátorka za SZ.

 

Jenda Žáček
tiskový mluvčí Strany zelených