Šest týdnů od každé přelomové události je čas, po kterém by prvotní chaos a improvizaci při zvládání krize měl nahradit promyšlený systém. Týká se to také české pomoci uprchlíkům. Zelení přináší řešení pěti základních bodů, které aktuálně vláda nezvládá.

Pokud Česko bude mít v pomoci uprchlíkům nedostatky, způsobí to hned několik problémů najednou. 

  • Přicházející lidé, už tak zničení následky války, budou strádat více než je potřeba. 
  • Dobrovolníci, na kterých pomoc z velké části závisí, budou stále více vyčerpaní a budou odpadat. 
  • A populisté a extrémisté budou chyby a nedostatky využívat pro štvaní proti uprchlíkům. 

Historická zkušenost praví, že velká část uprchlíků tady bude ještě dlouho, mnoho se nebude mít vůbec kam vrátit. Proto je potřeba hned od začátku řešit nejen humanitární pomoc, ale nastavovat systém pro integraci. Šest týdnů je doba, kdy by již všechny zásadní systémy pomoci měly být nastaveny, jinak přichází problémy.

1) KOORDINACE 

Ministerstvo vnitra stále nezvládá koordinační roli pomoci uprchlíkům. Jak píše ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek, “zatím je to velká nula”:

Mezi složkami české státní správy stále panuje při řešení uprchlické vlny chaos, který negativně dopadá na všechny kolem. Mnoho činností je stále na ramenou dobrovolníků a neziskovek. Není se co divit – Ministerstvo vnitra bylo dlouhé roky tím orgánem, který pomoci lidem v nouzi aktivně bránil.

Řešení: vláda musí zřídit nadresortního zmocněnce, který bude vše koordinovat. A okamžitě profesionalizovat pomoc, aby se dobrovolníci mohli věnovat jiným věcem, které nejsou tak náročné a vyčerpávající. 

2) BYDLENÍ 

Vláda zvolila špatnou cestu. Nevyužila data a zkušenosti expertů, které upozorňují na to, že nejlepší řešení je využití ochoty soukromých majitelů bytů tyto solidárně pronajmout uprchlíkům k dlouhodobému bydlení. Cesta zvolená vládou k řešení bytových potřeb uprchlíků hrozí vytvářením ghett a prohlubováním již tak hlubokých problémů sociálního vyloučení a regionálních nerovnosti v Česku.

Částky na ubytování uprchlíků v bytech jsou příliš nízké, aby motivovaly pronajímatele k poskytování celých domů nebo bytů, natož ve velkých městech. Ubytovávání v jednotlivých pokojích, které je naopak finančně podporováno až příliš vysoko, je udržitelné jen krátkodobě.

Řešení: Výše příspěvku by měla být odstupňována i regionálně, aby se daly vytvořit dostatečné ubytovací kapacity i ve velkých městech, zejména v Praze. Rozlišovat mezi substandardním, maximálně krátkodobým bydlením v pokoji, hotelu nebo ubytovně na jedné straně a stadnardním bydlení v nájemním bytě. 

3) ŠKOLY

Z odhadem 25 000 uprchlíků, kteří by dle ministerstva školství mohli od září studovat na českých středních školách, se jich do přijímacích zkoušek, kam pro příští rok termín k přihlášení právě uplynul, přihlásilo naprosté minimum. 

Jednou z hlavních překážek je požadavek, aby se ukrajinské děti u přijímaček podrobily testu z češtiny.  Druhou věcí je to, že školám chybí kapacity se na ukrajinské studenty během pár týdnů připravit.

Řešení: Střední školy by měly dostat peníze pro intenzivní výuku češtiny pro Ukrajince a jejich další potřeby. Přijímačky by se měly upravit tak, aby tam kde je místo, se mohli uprchlíci hlásit až do začátku školy – a mezitím se intenzivně učit česky.

4) PRACOVNÍ TRH

Kdo z uprchlíků chce v Česku zůstat, měl by dostat tu možnost. Pro pracovní trh a stárnoucí populaci Česka to může být nečekaná vzpruha. Stát přitom ale nesbírá informace o tom, jaké mají uprchlíci vzdělání nebo v jaké profesi pracovali. 

To je zásadní chyba. Sbírat tyto informace, včetně znalosti jazyků, jsme doporučovali už v našem manuálu pro pomoc uprchlíkům pro města a obce. 

Řešení: Je potřeba tyto informace sbírat a zároveň lépe propojovat poptávku a nabídku práce, zejména dle jazykových možností. Zatím to suplují soukromé projekty, jako je portál https://workania.eu/, na kterém nicméně také zatím není možné nabídky práce filtrovat podle znalosti jazyka či jiných parametrů.

5) SOCIÁLNÍ PÉČE 

Zavedení a jednoduché žádání o mimořádnou uprchlickou dávku během několika týdnů ukazuje, že, když se něčemu dá politická priorita, zásadní změna je možná celkem hned. O dávku je možné požádat jednoduše přes web https://davkyuk.mpsv.cz/ a to je dobře.

Podobné zásadní zjednodušení si neprodleně zaslouží proces žádání o příspěvku na bydlení – jednu ze základních dávek státní sociální podpory – pro všechny. Zvýší se tak dosud velmi nízká dostupnost základní státní pomoci lidem ohroženým rostoucími náklady a nedostupností bydlení a současně ušetří přetěžované kapacity Úřadu práce. 

Řešení: Zásadně zjednodušit žádosti o příspěvky, které umožní všem domácnostem tlumit dopady drahých energií a inflace.