Znásilňování. Mučení. Bezdůvodné vraždy střelou do týla. Mrtvá těla sousedů či příbuzných, které před smrtí čekalo utrpení a bezmoc se svázanýma rukama za zády. Utrpení z hladu, nedostatku vody či léků. Tisíce zavražděných civilistů. To vše odkrylo osvobození ukrajinského města Buča.

 

Zprávy z Ukrajiny mluví o tom, že podobná zvěrstva je možné očekávat i na dalších místech, která trpí pod ruskou okupací. Cherson, Mariupol, Charkiv. Každou dobrou zprávu o osvobození další vesnice či města následují obavy nad tím, co za důkazy nesmírného utrpení se na místě objeví.

 

Nemůžeme jen přihlížet. 

 

– Za prvé je potřeba se postarat o lidi, kterým se podařilo těmto zvěrstvům uprchnout.

 

– Za druhé je potřeba Ukrajině dodat všechny zbraně, u kterých to dává smysl. Bez lavírování. Každý den, kdy je možné osvobodit doposud okupované místo, znamená méně utrpení, méně válečných zločinů, méně mrtvých.

 

– A za třetí je potřeba zavést totální ekonomickou blokádu Ruska. Embargo na veškerý obchod, zákaz působení evropských firem v Rusku, zákaz působení ruských firem v Evropě. Uzavření hranic a přístavů.

 

Samozřejmě, třetí bod znamená také konec dovozu ruského plynu a ropy. Jak napsal na twitteru Garry Kasparov na adresu nás, Evropanů, máme štěstí, že to bude jediná cena, kterou musíme zaplatit.

 

„Ekonomická cena za akci, za úplnou izolaci Putinova vražedného režimu? Ano, čekali jste příliš dlouho a cena se zvýšila. Nyní platíte za svou samolibost, za svou spoluvinu.

 

Budete platit plynem, zatímco Ukrajinci budou platit krví.

 

Máte štěstí.“

 

Štěstí, které ti mrtví v Buči neměli.

 

Jednejme!