Praha, 5. října 2021 – Česká televize zve do předvolební superdebaty ve středu večer lídry subjektů s největším potenciálem, které se umístily na prvním až sedmém místě. Na sedmém místě mají nyní shodný výsledek dva subjekty, do debaty tudíž televize přizve osm lídrů, včetně zástupců Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. Za obdobné situace před třemi týdny, kdy se Zelení po započtení statistické odchylky umístili sedmí shodně s KSČM, však byli ze série krajských debat vyloučeni.

Žádáme Českou televizi, aby přehodnotila, koho do superdebaty pozve a jednala jako skutečně nezávislé veřejnoprávní médium. Pokud tak neučiní, žádáme zveřejnění a nezávislé sociologické přezkoumání zdrojových dat posledního výzkumu volebního potenciálu,” říká lídryně Zelených Magdalena Davis.

Zelení před měsícem skončili stejně jako teď první pod čarou”, ačkoli rozdíl mezi nimi a komunisty byl nižší než statistická chyba průzkumu volebního potenciálu Kantar CZ a Data Collect (+/- 1,8 %). Byli tedy shodně s komunisty sedmí, do série krajských debat se však nedostali. Teď sdílí komunisté sedmé místo s Trikolórou a středeční superdebaty se zúčastní oba politické subjekty.

Přístup ČT je přinejmenším nekonzistentní, což nepoškozuje pouze Stranu zelených v tomto okamžiku, ale potenciálně i samotnou demokracii ve velmi blízké budoucnosti. Takovou manipulaci veřejným míněním voličů snad může vysvětlit jen skrytá politická objednávka shora”, dodává Magdalena Davis.