Zelení i tento rok připomínají 10. březen jako Den tibetského národního povstání. Tibetské vlajky letos vyvěsí Zelení na Sněžce a mnoha místech v České republice. Podporují také tradiční demonstraci za Tibet před ambasádou Čínské lidové republiky a zvou na Tibetský večer. Zelení dlouhodobě upozorňují na hromadné porušování lidských práv, kterého se Čína stále dopouští, a varují před sílícím čínským totalitarismem.

Letošního 10. března uplyne 60 let od tibetského národního povstání, během něhož bylo vojsky Čínské lidově osvobozenecké armády zabito více než 86 000 Tibeťanek a Tibeťanů včetně dětí. Následoval odchod dalších desítek tisíc, včetně dalajlámy, do exilu. O devět let dříve zažil Tibet přímý vojenský vpád a byl anektován Čínou. Po vojenské anexi a potlačení povstání následovala čínská okupace provázená tvrdými represemi vůči původnímu obyvatelstvu a systematická asimilace spojená s hromadným přesídlováním Číňanek a Číňanů na území Tibetu. Od těch dob je Tibet okupovanou zemí, kde se hromadně a systematicky porušují lidská práva. Zelení dlouhodobě na toto porušování lidských práv, kterého se Čína stále v Tibetu dopouští, upozorňují a budou v tom pokračovat, dokud se situace v Tibetu výrazně nezlepší.

„Obyvatelé Tibetu, stejně jako obyvatelé celého světa, mají nárok na dodržování lidských práv. Neutuchající boj Tibeťanů za jejich práva je symbolem boje všech utlačovaných celého světa,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených a starosta Prahy 4.

Zelení každoročně projevují solidaritu s Tibetem vyvěšováním tibetských vlajek. První vlajku svobodného Tibetu vyvěsí letos již 8. 3. ve 13:00 na radnici Prahy 4 Petr Štěpánek. Další tibetskou vlajku vyvěsí o den později zhruba ve 14:30 Přemysl Rabas, senátor zvolený s podporou Zelených, na vrcholu hory Sněžky.

„Tibet je nazýván střechou světa, a tak jsem si řekl, že tibetská vlajka se musí objevit i na střeše republiky,“ uvádí k záměru Tibetská vlajka na střeše republiky Přemysl Rabas, senátor zvolený s podporou Zelených.

Na Den tibetského národního povstání vyvěsí Zelení vlajky Tibetu na mnoha dalších veřejných místech v České republice a zúčastní se tradiční demonstrace za svobodný Tibet před ambasádou ČLR. V pondělí 11. 3. od 17:00 pak začne na Nuselské radnici Tibetský večer pod záštitou Petra Štěpánka. Na všechny Zelené dny za lidská práva v Tibetu Zelení srdečně zvou všechny, kterým není osud utlačovaných Tibeťanů lhostejný.

Zelení se cítí povinni upozornit, že hromadné a systematické porušování lidských práv, kterého se Čína v Tibetu dopouští, je pouze špičkou ledovce. Na milion Ujgurů vězněných v čínských koncentračních táborech jsme upozornili již 10. 12. 2018. V Číně kromě většinového národa Chanů žije 55 národnostních menšin, které tvoří téměř 9 % čínské populace.

„Nucené počinšťování obyvatel Číny se netýká jen Tibeťanů a Ujgurů. V ohrožení jsou také například Mongolové a další národnostní menšiny na území ČLR, jejichž tradiční způsob života je potírán čínskými úřady,“ upozorňuje Ivana Recmanová, zástupkyně vedoucího Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

„Násilnou asimilací Tibeťanů, hromadnými perzekucemi Ujgurů, neomezeným funkčním obdobím prezidenta a nově omezením možnosti cestovat pro 23 milionů svých „nepořádných“ občanů směřuje Čína k totalitní diktatuře, která má velice blízko k situaci popsané v Orwellově románu 1984,“ uzavírá Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.