Nová energie pro Česko


tunelin_komin1

Problémy, kterým čelíme stále dokola:

  • tlak na výstavbu dalších reaktorů Temelína
  • plány na bourání měst a vesnic na severu ČR kvůli uhlí
  • energeticky náročná průmyslová výroba
  • vysoké účty za energie
  • znečištěné ovzduší

 

A proč?

Uhlobaroni a ČEZ tlačí stát tam, kam potřebují.

 

O čem je řeč?

penize

Předražené investice

ČEZ chce přistavět další část Temelína za 300 miliard. Možná víc – stavby atomových elektráren se vždy prodraží, o 30 až 100 procent. Jako ten Temelín, co už máme: plánovaných 68,8 miliard korun se nafouklo na více než 110 miliard.

doly

Prolomení limitů v severních Čechách

Uhlobaroni na Mostecku tlačí na rozšiřování dolů. Těžba a spalování uhlí jsou příčinou špatné kvality ovzduší a devastace obcí i krajiny. Škody vyvolané spalováním uhlí nás stojí každoročně přes 70 miliard korun. Platí je stát a domácnosti, mnohamiliardové zisky tečou vlastníkům těžebních firem.

tajemné společnosti

Tajemné společnosti v daňových rájích

ČEZ před třemi lety nakoupil 130 megawattů obřích solárních parků v průměru o třetinu dráž, než byla běžná cena. Na účty spekulantů v daňových rájích odteklo několik miliard.

 

Co prosazují Zelení?

zateplování

Energetická modernizace budov – menší účty za teplo

Podpoříme zateplování domů, výměnu oken a další opatření skrze úspěšný program Zelená úsporám. Zateplené budovy srazí účty na minimum, třeba rodinám klesnou výdaje o 70 – 90 %.

potraviny_kure

Rozhýbání ekonomiky a nová pracovní místa

Energetickou renovací budov oživíme stavebnictví a dáme lidem práci: každá miliarda podpory do modernizace domů vytvoří 1000 pracovních míst.

průmysl

Modernizace průmyslu

Pomůžeme průmyslu, aby nastartoval investice do úspor energie a lepšího využití materiálů. Podniky tak ušetří miliardy ročně. Nespotřebovaná energie je nejlepší investice do zvýšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky.

domácnosti

Cesta k energetické svobodě domácností a nezávislosti na ČEZ

Vrátíme podporu pro malé domácí obnovitelné zdroje, jako jsou solární panely na střechách rodinných domů a firem či kotle na peletky.

doly

Stop snahám o prolomení limitů

Zachováme územní ekologické limity těžby hnědého uhlí a prosadíme jejich vyhlášení zákonem. Zabráníme snahám o znovuobnovení vyvlastňovacích paragrafů ve prospěch těžby, která by ohrozila domovy desítek tisíc lidí.

průmysl

Jasné protikorupční zákony

Díky zákonu o rozšíření pravomocí NKÚ umožníme nezávislé instituci kontrolovat i společnosti typu ČEZ, jehož spojení s politiky nikdo nehlídá.

Můžeme to změnit. Dejte ve volbách svůj hlas Straně zelených

  

Náš volební program

Sdílejte tuto stránku: