Online debaty Green stream

Připravili jsme sérii online debat na aktuální témata, které přenášíme prostřednictvím internetu. Probíhají na naší facebookové stránce nebo na našem youtube kanálu https://youtube.com/zmenmeklima.

Plánované debaty

úterý 5.5., 20:30 – Jak nevyschnout: on-line přednáška s diskuzí, Josef Šedlbauer

Již proběhlé debaty

čtvrtek 26.4. EU koronakrizi vůbec nezvládá! Anebo je to jinak? – video

Jak různé státy zvládají krizi, jaká opatření zavádí a jak na to reagují občané? A také jaká je role Evropské unie a jejich institucí v této krizi. A pokusíme se vyvrátit i často šířené tvrzení, že EU “nic nedělá” – které obvykle navíc šíří zejména ti, kteří jsou dlouhodobě proti tomu, aby měla EU dostatečné pravomoci.

Hosté: Anna Pospěch Durnová, politoložka, která se zabývá veřejnou politikou, kulturní sociologií a zdravotními a vědeckými kontroverzemi, působí na vídeňském Institue of Advanced studies a žije s rodinou v Rakousku a František Nejedlý, poradce frakce Greens/EFA v Evropském parlamentu v oblasti daní, financí, boje proti praní špinavých peněz a daňovým rájům. Žije v Belgii.
Moderuje: Michal Berg, spolupředseda Zelených.

čtvrtek 2.4. “Jak řešit ekonomické následky pandemie?” – video, článek z debaty

Jaké budou ekonomické dopady pandemie? Jsou vládní kroky k záchraně pracovních míst dostatečné? Nezapomíná se při řešení krize na ty nejchudší? Změní se náš pohled na ekonomiku jako takovou? Bude po krizi více solidární, odolná a udržitelná, nebo se vše bude vracet do zajetých kolejí?

Hosté: Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity Brno, a Jaromír Baxa, odborný asistent na Institutu ekonomických studií Unoverzity Karlovy a ekonomický expert zelených.
Moderuje Michal Berg, spolupředseda Zelených.

čtvrtek 9.4. “Jaká je budoucnost European Green Dealu a klimatické politiky obecně?video z debaty

Jak se změnil přístup ke klimatické politice u nás a na úrovni EU v době koronakrize? Mění se i přístup a požadavky klimatického hnutí? Jak by měl teď vypadat Green (new) deal pro Česko?

Hosté: Petr Doubravský (Fridays for future), Kateřina Davidová (Centrum pro dopravu a energetiku). Moderuje Anna Gümplová.

čtvrtek 16.4. „Migrace v Evropě v době pandemie“
video z debaty

Co se aktuálně děje na poli evropské migrační politiky? Jaký je stav v uprchlických táborech na řeckých hranicích? Jakou dynamiku dává všemu pandemie #covid19?

Hosté: Dalimil Petrilák (analytik PLNU) a Zuzana Pavelková (právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům). Moderuje Matěj Michalk Žaloudek.

čtvrtek 23.4. “Květák za stovku? Jak dopadá pandemie na zásobování potravinami” video z debaty
Moderuje Petra Kolínská, hosté Jiří Guth a Jan Valeška