Jiří Drahoš

Senátor za obvod č. 20 – Praha 4 – zvolen s podporou KDU-ČSL, Zelených, TOP 09 a hnutí STAN.

Jeho příběh

Narodil se v roce 1949 v Jablunkově.

Po listopadu 1989 působil v několika manažerských pozicích. Byl předsedou ústavních odborů, zástupcem ředitele a pak osm let ředitelem Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. V roce 2003 byl jmenován profesorem v oboru chemického inženýrství, o dva roky později byl zvolen místopředsedou a v roce 2009 předsedou Akademie věd ČR. Tuto instituci s osmi tisíci zaměstnanci řídil osm let.

V březnu 2017 se rozhodl pro kandidaturu na funkci prezidenta České republiky, o kterou se ucházel jako nezávislý občanský kandidát. Během téhož léta získal důvěru 141 234 lidí a v listopadu se oficiálně stal jedním z devíti prezidentských kandidátů. Díky velké podpoře občanů v prvním kole prezidentské volby získal 26,6 % všech odevzdaných hlasů a postoupil do druhého kola. Zde získal 2 701 206 hlasů.

V roce 2018 jako nezávislý kandidát do Senátu získal podporu několika politických stran a volby vyhrál už v prvním kole ziskem 52,65 %. V Senátu se následně stal předsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

 Profile Image

Slušnost je síla!

Z působení na Akademii věd jsem si odnesl respekt k faktům, zvyk slibovat jen to, co je skutečně v mých silách, a samozřejmě vytrvalost. Jako předseda jsem vedl nespočet jednání s politiky a setkával se prakticky se všemi představiteli parlamentních stran, stejně jako se zástupci mnoha domácích i zahraničních institucí.

Web: http://www.jiridrahos.cz