Strana zelených se i letos připojí k celosvětové akci za legalizaci konopí Million Marihuana March, která se koná v Praze dne 4. května. V politické diskusi, která proběhne v rámci sobotního programu, bude Zelené reprezentovat Matouš Vencálek.

Na základě mnoha vědeckých studií a zkušeností států, které již konopí legalizovaly, jsou Zelení přesvědčeni, že další prohibice konopí je pro většinu obyvatel České republiky nevýhodná. Zelení navíc dlouhodobě upozorňují na velice špatnou situaci v oblasti lékařského konopí, které je i mnoho let po schválení většině pacientů nedostupné. Těžce nemocní lidé nebo jejich příbuzní jsou pak nuceni opatřovat si konopí nelegálně a riskovat zatčení, pokutu nebo uvěznění.

„Jsem přesvědčený, že potřebujeme jak dostupné konopí pro lékařské účely, tak legalizaci pěstování a užívání konopí pro vlastní potřebu. Přijde mi naprosto absurdní, že v důsledku represivní politiky jsou v této zemi trestně stíháni třeba i nemocní lidé za to, že si na balkoně pěstují pár rostlin, ať už si z nich vyrábí mastičku na klouby, nebo je jakkoliv užívají pro úlevu od bolesti,“ říká Matouš Vencálek, předseda jihomoravských Zelených a kandidát č. 20 Spojenců pro Evropu do Evropského parlamentu.

V České republice i v mnoha dalších státech Evropské unie a mnoha zemích na světě je dnes zcela legální koupit jakákoliv semena konopí v jakémkoliv množství. Dle současných zákonů je však pěstování konopí, kromě technického, trestné, takže do 5 rostlin hrozí v přestupkovém řízení pokuta 8 000 až 15 000 Kč a nad 5 rostlin se může dokonce jednat o trestný čin, za který je možné být odsouzen do vězení.

Zatímco počty zatčených a odsouzených malopěstitelů konopí stále rostou, protože policie, státní zastupitelství a soudy se musí řídit platnými zákony, nová protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová o ukončení, nebo alespoň zmírnění konopné prohibice vůbec neuvažuje, čímž jen ukazuje svoji nekompetentnost v otázkách protidrogové politiky.

„Možnost koupit si semena konopí a nemožnost konopí pěstovat je paradoxem, který nevyhovuje občanům, nevyhovuje orgánům činným v trestním řízení, nevyhovuje soukromým firmám a nevyhovuje ani České republice. Zato však skvěle vyhovuje organizovanému zločinu a přístup paní Vedralové celou situaci ještě zhoršuje,“ uzavírá Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.