Podpora rodin je jednou z nejdůležitějších oblastí veřejných politik, o které se často mluví, méně často se ale přikročí k činům. Příkladem takového mluvení je Fórum rodinné politiky pořádané Ministerstvem práce a sociálních věcí v Plzni. Dvoudenní akce slibuje dlouhý seznam diskutujících snad ze všech oblastí veřejné i soukromé sféry, kteří mají s rodinnou politikou co do činění.

Došlo ale v chybě načasování. Minulý týden v pondělí byla vládě předložena dlouho připravovaná a mnohokrát osekaná Koncepce rodinné politiky. Tu ovšem vláda neprojednala a odložila. Na nadcházející schůzi 4. září znova zařazena není. Zdá se, že velkolepé finále v podobě schválení Koncepce ještě před Fórem rodinné politiky se nekoná. Zůstane tak zase jenom u mluvení, ne u konkrétních závazků.

Zelení mají dlouhodobě podporu rodin jako svou prioritu. Umožnění svobodné volby délky rodičovské, zavedení plošné peněžité pomoci v mateřství či podporu otcovské jsme požadovali již v době, kdy se politici zuby nehty takovým opatřením bránili. Navyšování počtu míst ve školkách se v mnoha obcích pod vedením Zelených dávno daří.

Podporu rodin však vnímáme mnohem komplexněji. Chceme, aby si ženy mohly svobodně rozhodnout o porodní péči. Aby například měly možnost využít v těhotenství péče porodní asistentky placené ze zdravotního pojištění nebo možnost rodit v porodním domě. Zasazujeme se taky o přívětivější plánování měst. Rodiče s dětmi či s kočárkem často využívají MHD, pohybují se pěšky. Jenom v případě, že nebudou ve městě narážet na překážky v podobě zbytečných obrubníků nebo krátkých intervalů na semaforech, můžeme mluvit o skutečné podpoře rodin se vším, co k ní patří.