Vážená paní europoslankyně, vážený pane europoslanče,

obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem, neboť zítra, ve středu 7. února, proběhne na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku podle nás důležité hlasování, o němž se v České republice bohužel nepíše a nemluví.

Jde o budoucí podobu Evropského parlamentu a možnost podpořit větší sounáležitost evropských obyvatel s Evropskou unií. To je podle nás v dnešní době tenčící se důvěry v evropské instituce obzvláště důležité. Pouze pokud budou evropské instituce obyvateli Evropské unie vnímány jako demokratické a občany EU reprezentující, může se zvýšit důvěra v Evropskou unii a můžeme společně pracovat na její lepší podobě.

V rámci Zprávy o složení Evropského parlamentu budete hlasovat mimo jiné o možnosti vytvořit jeden společný volební obvod s možností vytvářet celoevropské transnacionální kandidátní listiny. Ty by doplnily tradiční národní kandidátní listiny. Takto zvolené europoslankyně a europoslanci by nutně kandidovali s celoevropskými tématy.

Jak jistě ze své zkušenosti víte, evropské volby v rámci jednotlivých národních voleb vedou mimo jiné k tomu, že předmětem kampaně jsou často témata domácí, nikoliv evropská. Jako Zelení jsme přesvědčeni, že společné transnacionální kandidátní listiny v evropských volbách mohou pomoci tento problém překonat. Zároveň mohou pomoci vytvořit opravdu evropskou demokratickou politickou diskuzi, kterou potřebujeme, a to nejenom v České republice.

Vzhledem k aktuální otázce přerozdělení 73 křesel, která v Evropském parlamentu po svém vystoupení uvolní Velká Británie, máme nyní velkou šanci tuto změnu zavést. Proto Vás žádáme, abyste ve středu hlasoval/a PRO tento návrh.

S pozdravem

Předsednictvo Strany zelených

Petr Štěpánek, předseda
Magdalena Žofková Davis, 1. místopředsedkyně
Petra Jelínková, 2. místopředsedkyně
Karolina Žákovská, 3. místopředsedkyně
Jenda Perla, člen
František Vosecký, člen
Vít Masare, člen