Petr Orel neuspěl v prvním kole senátních voleb, o 1.7 procentního bodu skončil třetí v obvodu Nový Jičín. Po šesti letech tak zelený senátor končí svou práci v horní komoře českého parlamentu.

„Chtěl bych poděkovat všem voličů, zejména pak ve svém domovském Novém Jičíně, kde jsem dostal nejvíce hlasů. Děkuji také všem osobnostem, které mě veřejně podpořily a také všem, kteří pomáhali s kampaní,“ komentuje výsledky voleb Petr Orel. „Velmi se omlouvám naopak těm, které jsem možná zklamal. Šel jsem do volebního boje za Stranu zelených, za stranu, kterou jsem v listopadu 1989 spoluzakládal a zůstal členem, přes všechny problémy, které tato strana zažila. Jsem přesvědčen, že základní myšlenkové ideje, tj. důraz na ochranu životního prostředí, na ochranu přírody, jsou správné a určující pro náš udržitelný život na planetě Zemi,“ dodal.

Spolupředsedkyně Strany zelených Magdalena Davis vyjádřila z neúspěchu Petra Orla zklamání. „Petr Orel v senátu řešil mnoho klíčových témat dneška, jako je klimatické změna, stav naší krajiny nebo energetika. Bude tam velmi chybět. Chtěla bych mu jménem Zelených poděkovat za jeho odvedenou práci i hájení barev Zelených a popřát hodně úspěchů a osobního naplnění v jeho další práci pro životní prostředí,“ uvedla Magdalena Davis.

Ve druhém kole naopak jsou další kandidáti s podporou Zelených: současní členové Senátu Ladislav Kos (Praha 11), a Renata Chmelová (Praha 10), a také nováček Martin Krsek (Ústí nad Labem). „Všichni tři to budou mít ve 2. kole velmi složité, zejména v pražských obvodech. Pokud by ale zejména v Ústí nad Labem současného senátora Doubravu, který byl známý kolaborací s ruským režimem, nahradil liberál Martin Krsek, bylo by to skvělé,“ uvedla Magdalena Davis.

Do druhého kola postoupili také Miluše Horská v Pardubicích a Lumír Kantor v Olomouci. „Tyto osobnosti podporují Zelení na základě úspěšné lokální spolupráce a přejeme jim ve druhém kole úspěch,“ dodala Magdalena Davis.