V Zašové na Vsetínsku někdo brutálně podřezal několik desítek stromů v aleji. „Jedná se o alej, kterou chtěla obec pokácet kvůli stavbě protipovodňových opatření. Proti tomu se ohradilo téměř deset tisíc lidí v petici a inspekce životního prostředí povolení ke kácení pro nesrovnalosti v celém projektu pozastavila,“ vysvětluje Michal Berg, spolupředseda Zelených. „Právě dnes se mělo konat další jednání o celém projektu. Někdo tu věc ale vzal do svých rukou a zmrzačil přesně ty stromy, které se měly kácet. Podřezané stromy navíc mohly kohokoli zranit nebo zabít, v Zašové jsme byli tedy svědky ukázkového ekoterorismu,“ dodal Michal Berg.

Zvažované kácení aleje v Zašové je předmětem vzrušených debat již několik měsíců. Ochránci přírody poukazují na špatnou koncepci stavby protipovodňových opatření, která nejsou citlivá k místní krajině a měla kvůli nim padnout cenná alej. „Zničí se kus krásné valašské přírody a proti povodním to nepomůže. Všude se mluví o tom, jak vodu zadržet v krajině, a zde je v plánu asfaltování a odvádění vody pryč,“ upřesňuje ochránce přírody a vsetínský zastupitel za Zelené Tomáš Husa.

„Právě dnes se měla kauzu natáčet i Česká televize do pořadu Černé ovce, za účasti obce a pozemkového úřadu. Stromy tak úmyslně zničil někdo, kdo byl s celou situací dobře seznámen,“ dodal Tomáš Husa, který byl jedním z prvních, kdo na pořezané stromy upozornil.

„Dnes jsme zjistili že někdo poškodil všechny cenné stromy v aleji natolik, že není možné aby zde zůstaly. Jsou podřezané do více než poloviny kmene, mohou spadnout a někoho zabít. Pachatel tak nejen zničil životní prostředí, ale ohrozil na životě místní,“ dodal Tomáš Husa. „Ten kdo ty stromy poškodil, jednal v naprostém souladu se zájmy investora a realizátora akce. Konec vegetačního období se blíží, tohle byla zákeřná a odporná možnost, jak celý problém ‚vyřešit‘,“ komentuje MUDr. Tomáš Husa.

Vyhrocenou situaci se zašovskou alejí potvrdili i incident na jednání prosincového zastupitelstva, kdy starosta Kubrický fyzicky napadl jednoho z občanů, který s kácením nesouhlasil. Případ vyšetřuje policie. „Na případ zločinného kácení podáváme trestní oznámení. Na místě už byla i Česká inspekce životního prostředí. Za úmyslné poškození životního prostředí, které navíc může způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt, hrozí pachateli až tři roky vězení,“ uzavřel Michal Berg, spolupředseda Zelených.

 

Více o celé kauze v přiloženém videu:

 

Aktuální fotky z místa: