5 kroků pro kvalitnější potraviny

5 kroků pro kvalitnější potraviny

„Zdravé potraviny poskytne jen čistá příroda“

Kvalita našeho života závisí i na tom, co jíme. Zelení usilují o to, aby se u nás daly za přijatelnou cenu pořídit zdravé a kvalitní potraviny, nejlépe místního původu.

Jak toho chceme dosáhnout?

 

1

1. Správná péče o půdu je základ

O půdu se musíme začít starat tak, aby mohla sloužit i příštím generacím. Omezíme používání chemických hnojiv a postřiků a budeme motivovat farmáře, aby se vrátili k přírodním postupům. Takto obhospodařovaná půda navíc v krajině zadrží vodu a pomůže nám tak i v boji se suchem.

2

2. Podpoříme rodinné farmy a malé zemědělce

Podpoříme drobné zemědělce, kteří hospodaří ohleduplně ke krajině i zvířatům a kteří nám dodají zdravé, lokální a cenově dostupné potraviny. Naopak zastavíme dotace pro velkozemědělce, kteří ničí půdu a prodávají nám šizené výrobky plné éček. Rovněž podpoříme ekologické chovy a chovy s vyšší úrovní životní pohody (welfare) zvířat.

3

3. Zajistíme stejnou kvalitu potravin jako na západě

Ukončíme praxi, kdy jsou na jednotlivé trhy v rámci Evropské unie dodávány produkty pod stejným názvem, ale s odlišným obsahem. Geografická poloha z nás nedělá odpadiště Evropy.

4

4. Propojíme malé výrobce a spotřebitele

K vyšší kvalitě potravin přispěje i přiblížení zemědělců a zákazníků. Farmář, který potraviny přímo dodává koncovým spotřebitelům, si dá více záležet, aby je nezklamal. Za svou snahu je i lépe zaplacený, protože peníze neprochází přes obchodní řetězce. Zelení tedy podpoří komunitní distribuční sítě, kde se dodavatelé a spotřebitelé navzájem znají.
5

5. Zdravé a chutné potraviny ve školách a nemocnicích

Zasadíme se, aby státní instituce, jako jsou školy a nemocnice, připravovaly zdravá a chutná jídla z místních surovin. Stravovací návyky získané ve škole děti ovlivní dlouho do budoucna a mohou motivovat ke zdravému životnímu stylu.

Podívejte se na příběh rajčat:

Chcete jíst zdravé a nešizené jídlo z českých farem? Podpořte naši kampaň darem, ať můžeme tento program prosadit ve sněmovně.