Celoevropské zelené primárky do EP

Strana zelených ve středu 4. 12. od 11:00 hodin uspořádala první on-line tiskovou konferenci, kterou odstartovala celoevropské zelené primárky do Evropského parlamentu (EP). Tiskové konference se kromě Ondřeje Lišky a Pavly Brady zúčastnila také Rebecca Harms, zelená kandidátka do EP podpořena českou Stranou zelených, současná spolupředsedkyně frakce Greens/EFA v EP. Účastníci tiskové konference byli na třech různých místech: v Praze, Opavě a Bruselu.

 Veškeré podrobnosti o zelených primárkách, stejně jako možnost hlasovat pro dva kandidáty, najdete na webu www.greenprimary.eu, který je dostupný v české verzi.

 

Zelení zahájili kampaň pro evropské volby: Všichni občané EU mohou už teď on-line hlasovat o předsedovi Evropské komise

Ačkoliv volby do Evropského parlamentu (EP) proběhnou až v květnu 2014, dávají zelení již nyní možnost všem svým voličům i příznivcům zapojit se do rozhodování o podobě Evropy volbou kandidáta na předsedu Evropské komise (EK). Evropské strany zelených tak povedou společnou kampaň pro volby do EP. Jako historicky první politické hnutí zahájili celoevropské primárky, ze kterých vzejdou dva lídři voleb. Hlasovat v nich může kterýkoli občan EU starší šestnácti let. Strana zelených (SZ) dnes primárky představila na historicky první on-line tiskové konferenci.

„V každém členském státě je stále potřeba postavit samostatnou kandidátku. Zelení nicméně chtějí prostřednictvím primárek dát možnost všem těm, kterým jsou myšlenky zeleného hnutí blízké, ovlivnit vedení koordinované celoevropské kampaně. Pokud je potřeba lidem přibližovat EU, pak jsou zelené primárky konkrétním příkladem participace občanů na rozhodování o podobě celé Evropy,” vysvětlil Ondřej Liška, předseda SZ.

V primárních volbách hlasující vybírají dva celoevropské lídry ze čtveřice kandidátů. Francouzské zelené zastupuje José Bové, který se utká s Italkou Monicou Frassoni a kandidátkou Federace mladých evropských zelených Ska Keller. Němečtí zelení pak nominovali Rebeccu Harms, spolupředsedkyni Skupiny Zelených/EFA v Evropském parlamentu, jíž podpořilo také předsednictvo českých zelených.

Jsem velmi ráda, že mě čeští zelení podpořili v kandidatuře do evropských primárek. Mým cílem je, aby v Evropském parlamentu byli i čeští zelení, protože věřím, že společně dokážeme naplňovat ambiciózní program zelených v celé Evropě,” uvedla Rebecca Harms, kandidátka primárek podpořena českými zelenými.

Zelení v celé Evropě mají ve vedení vždy dva kandidáty, ideálně ženu a muže. Právě tento systém zaručuje, že i na důležitých pozicích, jako jsou spolupředsedové Evropské strany zelených, je zachována vyváženost obou pohlaví, stejně jako to má být i v běžném životě,” uvedla Pavla Brady, 1. místopředsedkyně zelených.

Během primárních voleb se všichni kandidáti snaží o co nejotevřenější komunikaci s evropskými občany. U příležitosti zahájení prvních celoevropských primárních voleb dnes uspořádala také česká SZ on-line tiskovou konferenci, které se prostřednictvím videohovoru kromě předsedy zelených Ondřeje Lišky připojeného z Prahy a první místopředsedkyně Pavly Brady připojené z Opavy zúčastnila také právě Rebecca Harms, která byla tou dobou v Bruselu. Široká veřejnost mohla přitom prostřednictvím webu zelených pokládat všem třem účastníkům své dotazy. Občané EU mohou hlasovat prostřednictvím www.greenprimary.eu, konečné výsledky primárních voleb budou známy na konci ledna.

 

Kandidáti celoevropských zelených primárek

José Bové (*1953)

Francouzský zemědělec, politik i aktivista, poslanec Evropského parlamentu od roku 2009. Po úspěšných protestech proti zřízení vojenské základny u francouzského Larzaku se stal farmářem, začal pěstovat ovce a vyrábět známý sýr Roquefort. Byl opakovaně vězněn, mimo jiné za ničení vojenských dokumentů, demontáž provozovny McDonaldu nebo za demonstrativní pokosení pole s geneticky upravenou řepkou. Jeden z vůdců alterglobalizačního hnutí, velký obhájce ekologického zemědělství a jeden z nejvýraznějších představitelů zelené evropské politiky.

Monica Frassoni (*1963)

Italská politička, která je od roku 2009 poslankyní Evropského parlamentu. Vystudovala politologii na Florentské univerzitě. V politice je aktivní od roku 1983, kdy působila v Evropském federalistickém hnutí. V politice se zaměřuje především na demokracii ústavy Evropské unie, evropské občanství a základní práva. V roce 2010 byla společně s dalšími političkami jmenována časopisem Foreign Policy do žebříčku Top Global Thinkers díky její propagaci zelených myšlenek.

Rebecca Harms (*1956)

Německá aktivistka, politička, která svoji politickou práci začala v roce 1975 v německém protijaderném hnutí. Od roku 2009 je poslankyní a spolupředsedkyní klubu Zelených/EFA v Evropském parlamentu. Dlouhodobě bojuje proti jaderné energii. Je spoluautorkou několika filmových dokumentů, zejména o životním prostředí. Za svoji práci získala ocenění v podobě zlaté medaile od Sdružení provozovatelů vodních elektráren v Dolním Sasku a Šlesvicku-Holštýnsku.

Ska Keller (*1981)

Německá politička, představitelka Strany zelených, poslankyně Evropského parlamentu od roku 2009. Je dlouholetou členkou Zelené mládeže, dva roky působila na pozici mluvčí Federace mladých evropských zelených. Po vstupu do německé Strany zelených v roce 2002 se angažovala zejména proti otevírání nových povrchových dolů v zemi. Věnuje se také boji proti rasismu a mezinárodní spolupráci. Vystudovala islámská studia, turkologii a judaistiku na Svobodné univerzitě v Berlíně a hovoří šesti jazyky.