Zelení spolu s hnutím Senátor 21 a Hnutím Idealisté posílají do Senátu v obvodě Brno-město jako společnou nestranickou kandidátku bývalou veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. „Kandiduji proto, že cítím, že se nacházíme ve zlomovém období, v období zásadních společenských změn. Chci proto nabídnout svoje celoživotní profesní i osobní zkušenosti a přispět k tomu, aby tyto změny neohrožovaly lidské svobody a důstojnost, aby byly citlivé k lidem i k přírodě. Senát je právě tím místem, kde mohu všechny svoje zkušenosti zúročit,“ uvedla ke své kandidatuře Anna Šabatová.

S tématem spravedlnosti, jemuž se Anna Šabatová celý život věnovala, chce propojit i téma péče. A to zejména o ty nejkřehčí skupiny obyvatel, jako jsou lidé v pokročilém seniorském věku, lidé nemocní a s postižením, ale i jejich rodinní pečující. Další oblastí, na kterou se chce Anna Šabatová soustředit, je životní prostředí, jehož zhoršování má mimo jiné i sociální dopady.

„Naše společnost čelí několika krizím: klimatické, zdravotnické i ekonomické. Anna Šabatová je zárukou, že jim budeme čelit vždy tak, že budeme mít na mysli životní úroveň obyčejných lidí, lidská práva a spravedlnost,“ komentoval podporu Zelených Anně Šabatové spolupředseda Michal Berg.

V případě úspěchu doplní kandidátka senátorský klub pro liberální demokracii – Senátor 21. „Paní Anna Šabatová je člověk se smyslem pro spravedlnost. Ve svém životě se zásadami spravedlnosti řídí, ale nebojí se spravedlnost i nalézat a pomáhat jí prosadit se. A to i v případech, kdy za to nesklízí aplaus davů,“ uvedl na její adresu předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska.

Třetím subjektem, podporujícím bývalou ombudsmanku jsou Idealisté. „Podporujeme paní Šabatovou, protože je to silná osobnost, která celý život pomáhá lidem v těžkých situacích. Ať už jako zakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných nebo Veřejná ochránkyně práv. Bude ideální senátorkou,“ tvrdí Vojtěch Vašák, předseda Hnutí Idealisté.

Paní Šabatovou se rozhodlo podpořit mnoho významných osobností veřejného života napříč politickým spektrem. Například Karel Schwarzenberg, Petr Pithart, Milan Uhde, Eliška Wagnerová, Miloš Rejchrt, Václav Malý nebo sociální demokraté Lubomír Zaorálek, Roman Sklenák či Michal Šmarda.

Pokud ji chcete podpořit v kandidatuře i vy, přispějte finančním darem na její kampaň. Darovat můžete zde.

Pokud se chcete do kampaně zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice, vyplňte prosím tento formulář.

Profil Anny Šabatové
Anna Šabatová se narodila v roce 1951 v Brně, kde strávila i středoškolská studia a část vysokoškolských studií (až do vyloučení z politických důvodů). Byla mezi prvními signatáři Charty 77 a v roce 1986 i její mluvčí, je zakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V devadesátých letech působila v oblasti sociálních služeb jako poradkyně ministrů práce a sociálních věcí ČR a jako ředitelka centra sociálních služeb a prevence. V letech 2001 až 2007 byla zástupkyní Veřejného ochránce práv Otakara Motejla, v letech 2008 až 2013 předsedkyní Českého helsinského výboru a v letech 2014 až 2020 Veřejnou ochránkyní práv. S manželem Petrem Uhlem má tři děti, Pavla, Alexandru a Michala.