1.Zásadně zvýšíme investice do vzděláníZvýšíme investice do vzdělávání, zejména pak výši nástupního platu učitelům na úroveň odpovídající mediánu mzdy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v ostatních oborech (31 000 korun). Zároveň zavedeme nárokové tvůrčí volno pro učitele základních a středních škol každých pět let s cílem podpořit další sebevzdělávání.
2.Podpoříme inovativní podnikání namísto dotací pro montovnyZrušíme investiční pobídky pro montovny, které vytvářejí pracovní místa s nízkou přidanou hodnotou, naopak podpoříme podniky (startupy i zavedené firmy), které přinášejí inovativní produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou a vysokým podílem výzkumu a vývoje.
3.Česko se ještě více začlení do Evropy, kam patříPatříme do Evropy. Chceme Evropskou unii jako federaci s co největším množstvím sdílených pravomocí v oblasti sociálních věcí, daní, životního prostředí, zahraniční politiky a obrany, ale řízenou opravdu demokraticky volenými reprezentanty Evropského parlamentu, kterému musí být plně odpovědná Evropská komise.
4.Zastavíme vývoz zbraní do rukou násilníkůModerní stát neobchoduje s násilím a utrpením. Nevyměníme obhajobu lidských práv a demokracie ve světě za obchodní příležitosti a ukončíme vývoz zbraní mimo naše spojenecké struktury.
5.Rychlejší výstavba vysokorychlostních i příměstských železničních tratíZrychlíme přípravu a co nejšetrnější výstavbu moderní sítě vysokorychlostních a příměstských železnic. Na prvním místě spojení Praha – Brno, které bude hotovo do patnácti let a jehož jízdní doba bude pod 60 minut.
6.Zjednodušíme cestování veřejnou dopravouZavedeme po etapách jednotnou jízdenku na všechny druhy dopravy s veřejnou podporou.
7.Zdigitalizujeme státní správuBudeme prosazovat, aby veškerý kontakt se státní správou, který nevyžaduje osobní přítomnost, bylo možné řešit také online formou e-governmentu.
8.Vybereme daně od velkých korporacíNamísto šikany malých podnikatelů, kterou představuje například současná forma EET, se zaměříme na důkladný výběr daní z příjmů od všech podnikatelských subjektů s důrazem na velké nadnárodní společnosti a boj proti daňovým rájům.
9.Ušetříme rodinám a obcím za elektřinuProsadíme obnovení podpory pro větrné elektrárny s majetkovou účastí obcí, malé bioplynové stanice na energetické využití odpadu nebo solární panely na střechách domů. Podpoříme možnosti ukládání energie a možnosti prodávat přebytečnou energii do sítě.
10.10. Práce se mění, budeme na to reagovatJako reakci na změny práce a postupující robotizaci připravíme varianty opatření v podobě přechodu na kratší pracovní týden, zdanění robotů nebo zavedení všeobecného základního příjmu.
11.Zavedeme volební právo od 16 let a možnost volit na dálkuSnížíme aktivní volební právo pro všechny druhy voleb na 16 let. Zároveň umožníme korespondenční způsob volby.
12.Podpoříme rozvoj umění ve veřejném prostoruVeřejný prostor potřebuje nové umění. Zavedeme povinnost věnovat 2 % z rozpočtu každé veřejné stavby na vysoutěžená umělecká díla.

Chceme Česko moderní, zdravější a spravedlivější. Bez vás to ale nedáme. Přidejte se.

Podpořím zelené darem Přidám se k Zeleným