Na základě zprávy o státem organizovaném únosu letadla z Řecka do Litvy, které běloruské orgány donutily přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Romana Protaseviče, napsal spolupředseda Zelených Michal Berg dopis prezidentu hokejového klubu HC Oceláři Třinec Jánu Moderovi. Vyzývá jej, aby jeho klub zrušil cestu do Minsku na zápas Hokejové ligy mistrů. „Už v minulém týdnu, ještě před únosem letadla v podání běloruského režimu, oznámil stejný krok švédský klub Leksand. Běloruský režim je násilný, nedemokratický a drží se u moci díky zfalšovaným volbám. Zadržuje a mučí politické vězně a jeho kritici umírají. V takové situaci nemůže nikdo stát stranou a dělat, že se nic neděje,“ komentuje situaci spolupředseda Zelených Michal Berg.

Aktuálně probíhající hokejové mistrovství světa se také původně mělo konat v Bělorusku. Sami běloruští sportovci a sportovkyně se postavili na odpor svému režimu. Mezi hlavní tváře, které stály za snahou odejmout Bělorusku pořadatelství hokejového mistrovství byla i Alexandra Herasimenjová, dvojnásobná olympijská medailistka v plavání, která také čelí represím a musela uprchnout ze země. Vězením byla za své názory potrestána Jelena Leučanka, profesionální basketbalistka a účastnice olympiády. Olympijská vítězka v akrobatickém lyžování Hanna Huskova je mezi více než 1 000 signatáři dopisu z řad běloruských sportovců a sportovkyň, kteří požadují ukončení násilí a nové a svobodné volby.

„I díky tomuto tlaku odmítla IIHF pořádat v Bělorusku světový šampionát. Mezinárodní biatlonová unie přesunula závod světového poháru z Běloruska do Finska. Prezidentovi Běloruska Lukašenkovi byla Mezinárodním olympijským výborem zakázána účast na olympijských hrách,“ vyjmenovává instituce, které reagují na situaci v Bělorusku Michal Berg. „Já jsem sám osobně velký hokejový fanoušek, ale také fanoušek lidských práv a demokracie. Věřím že HC Oceláři Třinec uchopí tuto situaci jako příležitost ukázat, že jsou špičkovým klubem nejen ve sportu, ale že vnímají svou roli i ve společnosti,“ dodal.

 

Text dopisu:

Vážený pane Modere,

píšu vám ve věci postoje klubu HC Oceláři Třinec směrem k zápasu Hokejové ligy mistrů na území Běloruska. Váš klub byl nalosován do skupiny s klubem Junosť Minsk a v jednom z termínů v letošním srpnu či září se má s tímto celkem utkat na jeho ledě. Švédský tým Leksands IF, který je s vámi ve skupině, již oznámil, že k zápasu na běloruské území vzhledem k situaci v Bělorusku neodcestuje.

Jak jistě víte, Bělorusko se od loňských zmanipulovaných voleb potýká s velmi silným útlakem svých občanů. Proti pokojným demonstracím je použito násilí, režim utiskuje a vězní a mučí mnohé novináře či opoziční politiky, další tisíce lidí byli nuceni ze země uprchnout. Režim nyní drží ve vězení více než 400 politických vězňů; jeden z nich, novinář Vitold Ašurak, v minulém týdnu za nevyjasněných okolností ve vězení zemřel. Nejnovější čin běloruského režimu, státem organizovaný únos letadla na lince z Řecka do Litvy za účelem zadržení novináře Romana Protaseviče, pak vzbudil další vlnu pohoršení napříč Evropou.

Vazby mezi hokejovým prostředím a režimem Alexandra Lukašenka jsou známy. Předseda běloruského hokejového svazu Dmitrij Baskov je nejen velkým podporovatelem prezidenta, ale také byl identifikován mezi účastníky násilností, které 11. listopadu loňského roku vedly k smrti Ramana Bandarenka, který byl ubit bezpečnostními složkami.

Sami běloruští sportovci a sportovkyně se postavili na odpor svému režimu. Mezi hlavní tváře, které stály za snahou odejmout Bělorusku pořadatelství letošního hokejového mistrovství světa, byla i Alexandra Herasimenjová, dvojnásobná olympijská medailistika v plavání, která také čelí represím a musela uprchnout ze země. Vězením byla za své názory potrestána Jelena Leučanka, profesionální basketbalistka a účastnice olympiády. Olympijská vítězka v akrobatickém lyžování Hanna Huskova je mezi více než 1 000 signatáři dopisu z řad běloruských sportovců a sportovkyň, kteří požadují ukončení násilí a nové a svobodné volby.

I díky tomuto tlaku odmítla IIHF pořádat v Bělorusku světový šampionát. Mezinárodní biatlonová unie přesunula závod Světového poháru z Běloruska do Finska. Prezidentovi Běloruska Lukašenkovi byla MOV zakázána účast na olympijských hrách.

Jako velký fanoušek hokeje, ale také jako velký fanoušek lidských práv a demokracie bych tímto dopisem chtěl vyzvat váš klub, abyste se přidali ke švédskému Leksandu a dalším organizacím, a odmítli vaši účast v zápase Hokejové ligy mistrů na běloruském území. HC Oceláři Třinec představují v mnoha směrech úctyhodnou sportovní organizaci, která může být v České republice vzorem. Vaše sportovní úspěchy v podobě mistrovských titulů, schopnost vychovávat mladé hokejisty, ekonomický a materiální rozvoj nebo podpora celého regionu si zaslouží velké uznání. Domnívám se, že klubu vaší velikosti a vašeho významu by velmi slušelo, pokud by se stal vzorem i v oblasti dodržování hodnot.

Situaci v Bělorusku jedno takové rozhodnutí jistě nezmění. Každý z nás má ale možnost v rozsahu svých sil upozorňovat na nepravosti. Váš klub může podobně jako švédský Leksand tímto krokem přispět k tomu, že bude oslabovat legitimitu běloruského režimu. Zkráceně řečeno: běloruský režim je násilný, nedemokratický a drží se u moci díky zfalšovaným volbám. Zadržuje a mučí politické vězně a jeho kritici umírají. V takové situaci nemůže nikdo stát stranou a tvrdit, že se nic neděje.

Vážený pane Modere, věřím že HC Oceláři Třinec uchopí tuto situaci jako příležitost ukázat, že jsou špičkovým klubem nejen ve sportu, ale že vnímají svou roli i ve společnosti. Předem vám za to děkuji!

 

S pozdravem

Michal Berg,
spolupředseda Strany zelených