Odborník na školství Strany zelených Matouš Vencálek:

Vládní škrty ve školství pocítí na vlastní kůži jak děti a rodiče, tak vyučující a další školní personál. Proto je potřeba se proti nim postavit společně!

Pokud plánované změny v rozpočtu nastanou, dojde ke zhoršení kvality výuky, výraznému omezování úvazků a propouštění zaměstnanců. Školy budou totiž muset výrazně omezit dělenou výuku, nejčastěji jazyky či odborný výcvik, ale také volitelné předměty či semináře. Nejvíce to pak odnesou progresivní a inovativní školy, které učí v menších skupinách či nabízejí tandemovou výuku.

Škrty v prostředcích na nepedagogické pracovníky pak budou způsobovat problémy v zajištění běžného chodu škol. 

Ostudně nízké tabulkové platy školních kuchařek a kuchařů či školnic a školníků, které se pohybují pod minimální mzdou, musí už dnes školy dorovnávat do zaručené výše z vlastních prostředků a je čím dál větší problém místa za takových podmínek obsadit. Aktuální návrh situaci ještě výrazně zhorší.

Škrty se ale dotknou i pozic asistentů pedagoga či školních psychologů, a hrozí tak, že školy nebudou mít dostatek kapacit na práci ať už s dětmi, které potřebují podporu ve výuce, tak s těmi mimořádně nadanými, ani na tolik potřebnou péči o duševní zdraví dětí.

To vše představuje obrovský krok zpět a jde zcela proti slibům vlády i veřejnému zájmu. Plně proto chápeme a podporujeme stávku školských odborů plánovanou na 27. listopadu, stejně jako otevřený dopis Učitelské platformy, ke kterému je možné připojit svůj podpis zde: https://www.petice.com/oteveny_dopis_zastupc_kol_proti_drastickym_krtm_ve_kolstvi