Strana zelených v roce 2017 spolu se skupinou senátorů iniciovala podnět k Ústavnímu soudu na zrušení vyloučení ekologických spolků z řízení dle stavebního zákona. Ústavní soud v úterý 2. února nejtěsnějším poměrem 8:7 tuto žádost zamítl. „Lidé tak stále budou mít jen omezené možnosti, jak hájit kvalitu života ve svém okolí,“ uvedl k verdiktu spolupředseda Zelených Michal Berg.

Ústavní soud rozhodl, že vyloučení spolků ze stavebních řízení je v souladu s Ústavou. „Nejtěsnější možný poměr v plénu Ústavního soudu ale ukazuje, že síla těch argumentů je velmi slabá. Nemálo ústavních soudců se ztotožnilo s naším pohledem,“ komentoval to Michal Berg.

V Poslanecké sněmovně je nyní projednáván úplně nový stavební zákon. O tom, zda budou moci občané prostřednictvím svých spolků moci ovlivňovat, jak nové stavební projekty dopadnou na jejich okolí, se bude teprve rozhodovat. Ústavní soud také výslovně řekl, že neexistuje studie potvrzující konkrétní vliv zapojení spolků na průměrnou délku stavebního řízení. „Zajímavé je, že vláda byla schopna na podporu svého názoru, že ekologické spolky se chovají obstrukčně, najít jen dva konkrétní případy, to je žalostně málo,“ uvedl zelený senátor Petr Orel, který se na ústavní stížnosti také podílel.

„Věříme, že v novém stavebním zákoně se tato možnost opět objeví. Ekologické spolky jsou přínosem ve většině případů, do kterých se aktivně zapojí. Vnášejí do správních řízení důležité argumenty a fakta, které jsou správními úřady a investory někdy záměrně upozaďovány a přehlíženy,“ dodal senátor Orel.

Zpráva Ústavního soudu a celý text rozhodnutí je k dispozici zde.