V souvislosti s publikovanými informacemi o možném sexuálním násilí bývalého poslance Dominika Feriho se někteří významně postavení veřejní činitelé dopustili nepřípustné bagatelizace takového chování. Spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis reaguje na včerejší výrok prezidenta Miloše Zemana otevřeným dopisem, ve kterém jej vyzývá k omluvě za nevhodné a urážející výroky. 

„Cítím přirozenou lidskou potřebu zastat se žen, které se ve svém životě setkaly se sexuálním predátorstvím, nebo přímo násilím, což prezident republiky označil za “hlouposti”. Jako žena a matka dvou dcer bych si přála, aby sexuální přečiny u nás byly brány s náležitou vážností a odpovídaly tomu také tresty pro pachatele. A jako politička za to budu vždycky bojovat,“ komentuje lídryně Zelených Magdalena Davis své motivace k publikování otevřeného dopisu.

V Praze dne 2. 7. 2021

Vážený pane prezidente,

protože se jako muž nedokážete zastat žen, musím to jako žena udělat za vás. 

Vaše výroky v rozhovoru pro MF DNES považuji z titulu vaší funkce za nepřípustné, dovolím si říct až hulvátské, bagatelizování sexuálního násilí. Pamatuji si, že jste již kdysi někde s úsměvem říkal, že „vy zemani znásilňujete”. V kontextu aféry Dominika Feriho jste nyní řekl, že Vy se „hloupostmi nezabýváte”. Bohužel jsou to právě Vaše výroky, které jsou nejen hloupé, ale především naprosto nevhodné. 

Jste prezidentem republiky, kde sexuálně motivované násilí zažila každá desátá žena. Díky skvělé práci novinářů – které mimochodem dlouhodobě dehonestujete podobně jako ženy – nyní tyto oběti nacházejí sílu o svých zkušenostech promluvit a požadovat spravedlivou nápravu. 

Přála bych si, abychom žili v zemi, kde je hlava státu oporou všem občanům bez rozdílu, zejména však těm, kteří se setkají s bezprávím. Bohužel ale žijeme v zemi, kde Vy coby prezident, činíte pravý opak a těm slabším se z pozice síly vašeho úřadu vysmíváte. 

A dokonce se nezdráháte říct, že existuje celá skupina obyvatel této země, která „je vám odporná”. Myslím, že jste dodnes úlohu prezidentské funkce nepochopil. 

Vážený pane prezidente, představte si, že by se cílem podobných útoků stala Vaše žena, nebo Vaše dcera – vyjadřoval byste se i poté podobně?

Obávám se, že žijeme v době, které Vy již nerozumíte. V době, kdy většinová společnost cítí přirozenou potřebu slušných lidí: pomáhat slabším a chránit je. Oběti podporovat, ne zesměšňovat.

Vyzývám Vás proto tímto otevřeným dopisem: zachovejte se jako muž a omluvte se za své výroky. Opravdový muž totiž ženy nezesměšňuje a před útoky je chrání. 

S pozdravem,

Mgr. Magdalena Davis Ph.D.,
spolupředsedkyně Strany zelených