Ministr průmyslu Karel Havlíček v pondělí uvedl, že kvůli stimulaci ekonomiky je potřeba přestat naplňovat plány na snížení emisí skleníkových plynů a peníze přesměrovat na nastartování ekonomiky. Doslova uvedl, že proti těmto plánům bude vystupovat „brutálně“. “Ministr Havlíček zneužívá krizi pro svou antiekologickou agendu, to je nepřijatelné. Vláda by se měla s podobně silnými výroky v krizové situaci mírnit,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg. „Evropská komise již na pomoc regionům zasaženým koronavirem vyhradila miliardy eur, pro Česko téměř 30 miliard korun,“ dodal.

„Řešit jednu krizi tím, že zastavíme řešení jiné krize, je od ministra Havlíčka vrcholně nezodpovědné. Ukazuje to na fakt, že česká vláda nechápe závažnost klimatické krize stejně, jako dlouhé týdny nechápala závažnost virové epidemie,” komentoval ministrovo vyjádření Michal Berg. “Brát si řešení klimatické krize jako rukojmí se nám vymstí, stejně jako se nám vymstilo ujišťování, že máme dostatek roušek. Dobře navržený balík opatření, která sníží závislost ekonomiky na ropě a uhlí a zásadně ji modernizuje, může nejen zajistit pracovní místa, ale zásadně také zvýšit odolnost celé ekonomiky,” dodal.

Evropská komise již na pomoc regionům a ekonomikám zasaženým koronavirem vyhradila z dosud nevyužitých prostředků na programy politiky soudržnosti 37 miliard eur (přímo pro ČR je to předběžně 1,2 miliardy eur, tedy téměř 30 miliard korun), 8 miliard eur v půjčkách pro 100 tisíc malých a středních firem. Pro ty nejpostiženější státy pak navíc přístup k Fondu solidarity s dalšími 800 miliony eur.

Pokud bude Česko dle slov svého ministra „brutálně“ odmítat nutnost klimatických opatření, bude nás to stát obrovské peníze. „Je jasné, že s takovým přístupem půjdou peníze přednostně tam, kde je nebudou brutálně odmítat, ale uvědomí si, o jakou příležitost se jedná,“ uvedl Michal Berg.