Cannes, 5. října 2021 – Zelení vyzvali Andreje Babiše, aby své majetky na Azurovém pobřeží, pro jejichž nákup použil podezřelé metody používané při praní špinavých peněz, věnoval českému státu. „Rezidence by pak mohly sloužit jako rekreační zařízení pro zdravotníky a zdravotnice, kteří nesli největší zátěž covidové krize, kterou vláda Andreje Babiše nezvládla,“ uvedl ve videu přímo z francouzské riviéry spolupředseda Zelených Michal Berg.

Zelení chtějí po Andreji Babišovi také vysvětlení, proč pro nákup luxusních rezidencí použil neprůhledné metody, zahrnující schránkové firmy na Britských panenských ostrovech a v dalších zemích. „Způsob nákupu má velmi blízko k tomu, co používají pro praní špinavých peněz mafie, zločinci a drogoví dealeři,“ vysvětluje Michal Berg. „Bavíme se o nemovitostech za téměř 400 milionů korun. Člověk, který peníze vydělal poctivě a poctivě je zdanil, přece nemá důvod takové pochybné způsoby používat,“ dodal.

Podle Zelených by se měly také všechny ostatní strany zavázat k tomu, že zpřísní regulace postihující praní špinavých peněz a vyvádění zisků do podezřelých zemí. „Nejde o žádné ráje, jak se u nás někdy nesprávně říká. Jedná se o daňové skrýše, ve kterých se ukrývají peníze, aby unikly férovému zdanění,“ uvedl Michal Berg. „Nejde totiž jen o případ, související s Andrejem Babišem. Neférové metody používají i mnozí další. Je tedy v zájmu nás všech, aby se tento problém vyřešil systémově jednou provždy,“ dodal Berg.

Zelená frakce v Evropském parlamentu prosadila zařazení aktuálních zjištění Pandora Papers na program jednání na středeční odpoledne. Volební lídryně Zelených Magdalena Davis upozorňuje, že jsou to právě Zelení v europarlamentu, kteří dlouhodobě tlačí EU k přísnějším pravidlům. „Současná pravidla nestačí, potřebujeme větší transparentnost a výměnu informací proti globálním daňovým podvodům a praní špinavých peněz,“ uvedla Magdalena Davis.

„Přála bych si žít v zemi, kde při obvinění z takového činu politik okamžitě složí funkci, dokud se kauza neprošetří. Je ostuda, kam až Andrej Babiš ohnul morálku v téhle zemi. Pojďme to v pátek a v sobotu změnit,” dodává volební lídryně Zelených Magdalena Davis.