Ministr Herman v předvečer oslav 17. listopadu zastavil přezkumné řízení o neprohlášení Transgasu za památku, čímž fakticky umožnil demolici této jedinečné stavby. Prohlášení této brutalistní stavby za památku přitom doporučila nejen komise Národního památkového ústavu a Ministerstvo kultury, ale například také mezinárodní památková organizace Docomomo International.

Ministr kultury Herman přesto, že odstupuje, podepsal nad Transgasem rozsudek smrti, proti doporučení vlastních expertů a naléhání odborné veřejnosti, a to zřejmě pod nátlakem developera. Mohl horký kaštan ponechat v klidu nastupujícímu ministrovi. Ale sliby se musí plnit. Tedy ne ty sliby, že bude na úřadě zastupovat zájem veřejnosti,“ říká sochař, pedagog a člen Zelených Pavel Karous.

Kvůli ministru Hermanovi byl už zbořen historický dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí, aby ustoupil modernímu – a pro developera velmi lukrativnímu – nákupnímu centru. Transgas je jen jednou z několika podobných kauz, v nichž se projevuje destruktivní vliv ministra kultury, tedy člověka, který by měl být nejvýše postaveným ochráncem našeho kulturního dědictví,“ říká Martin Koláček, vedoucí Kulturní a mediální odborné sekce Strany zelených.