Až 400 000 lidí se momentálně v povstalecké východní Ghútě u Damašku snaží přežívat v nejhorší smršti bomb občanské války v Sýrii za posledních 5 let.

Tahle válka trvá již téměř 7 let a vůbec se nezklidňuje. Právě naopak. Pozorovatelé mluví o eskalaci, jelikož Assadova armáda a ruské jednotky boje proti povstaleckým rebelům zintenzivňují.

Zelení důrazně odsuzují útoky Assadova režimu a jeho spojenců na civilní obyvatelstvo.

Mezinárodní společenství jednání Assadova režimu odsuzuje a Česká republika si v Sýrii klidně ponechává velvyslankyni, která vyjadřuje skepsi k mírovému řešení konfliktu a sympatie k režimu Bašára Assada.

„Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický nesmí nečinně přihlížet, jak v Sýrii dochází k porušování mezinárodního práva, k smrti civilistů, žen a dětí, kteří platí svým životem za to, že se narodili ve špatném čase na špatném místě. Apelujeme na něj, aby okamžitě vyměnil velvyslankyni Evu Filipi,“ kritizuje nečinnost českého ministra zahraničí Petr Štěpánek, předseda Strany zelených.

Velvyslankyně byla několikrát kritizována za své veřejně projevované postoje k syrskému konfliktu a za její diplomatické schopnosti:

  • opakovaně vyjadřované skepse vůči mírovému řešení konfliktu včetně mírového procesu, který by měl být prioritou ČR;
  • opakovaně projevované sympatie k režimu Bašára Assada a skepsi vyjadřovanou vůči opozici, což je fakticky sporné a v nesouladu s politikou ČR;
  • zpochybňování významu lidských práv, která jsou prioritou zahraniční politiky ČR;
  • pochybnosti o její kompetenci a schopnosti poskytovat adekvátní a nezkreslené informace o dění v Sýrii vůbec.

Strana zelených vyzývá mezinárodní společenství k urgentní akci nejen ve formě verbálního odsuzování konfliktu, ale k přímé ochraně civilního obyvatelstva a postupu v mírovém řešení konfliktu.

Pokud nyní jako jediná členská země Evropské unie a NATO momentálně velvyslanectví v Sýrii máme, využijme toho ne ve prospěch ekonomických dohod, ale pro ochranu bombardovaných civilistů a záchranu celé této hrozivé situace.