Strana zelených podporuje středoškolské klimatické stávky Fridays for Future plánované na pátek 15. 3. Ty v loňském roce odstartovala mladá Švédka Greta Thunberg a inspirovala tak lidi po celém světě. Listinou základních práv a svobod garantované právo na stávku a vyjádření názoru by nemělo být upíráno ani dospívající generaci, zejména v tématech, která ovlivňují její budoucnost.

Nebýt netečnosti většiny politiků a dospělých by si studenti a děti mohli v klidu užívat života. Takhle musí bít na poplach. V říjnu 2018 vydal Mezivládní klimatický panel OSN zásadní varování. Zbývá nám nanejvýš 12 let, abychom odvrátili ekologický kolaps. Česku hrozí nezvládnutelný úbytek vody pro lidi, zemědělství i průmysl či vymírání živočišných druhů s nedozírnými následky. Děkujeme středoškolákům za jejich aktivitu.

„Listina základních práv a svobod garantuje zaměstnancům právo na stávku jako krajní prostředek prosazování jejich zájmů. Bylo by proto nemístné studentům vyčítat, že používají podobnou formu protestu v situaci, kdy je klimatickými změnami bezprostředně ohrožena jejich budoucnost. V roce 1989 vyrazili studenti do ulic a se skandovaním „Nejsme děti!“ probudili Čechy a Slováky z letargie. Moc bych si přála, aby se to mladým lidem napříč Evropou podařilo i tentokrát,“ říká Karolina Žákovská, místopředsedkyně Strany zelených

Zelení po celém světě iniciují přijímání mimořádných opatření, úsporné kroky a přepínání na obnovitelné zdroje energie. V Česku je jedním z největších problémů uhelná energetika, která je stále podporovaná ze strany státu. Proto Zelení aktuálně spouští kampaň BEZUHLI.CZ, která sleduje stejné cíle, jako studentské stávky za klima.