Pro zvládnutí pomoci uprchlíkům bude klíčová role měst a obcí. Zelení připravili manuál, který s tím může pomoci. „V manuálu jsou základní informace o tom, jak pomoc organizovat a koordinovat, jak řešit ubytování nebo na co dát pozor při komunikaci,“ uvedl Michal Berg, spolupředseda Zelených. Manuál je dostupný na adrese https://manual.zeleni.cz.

V manuálu se klade velký důraz na posilování kapacit. „Popisujeme způsoby, jak do pomoci uprchlíkům zapojovat občany či spolky. Zkušenosti z Německa ukazují, že bez zapojení občanské společnosti je to pro města mnohem složitější,“ dodal Michal Berg.

Právě zkušenosti z Německa z let 2015 – 2016 jsou základem manuálu. Přispěli do něj přispěli také starostové a zastupitelé z českých a slovenských měst na základě jejich aktuálních zkušeností. Informace dodali také koordinátoři a koordinátorky uprchlické pomoci ze spolku Pomáháme lidem na útěku a ze Sdružení pro integraci a migraci. „Budeme rádi, pokud se manuál rozšíří do co nejvíce měst a obcí v Česku nebo na Slovensku. Naše města mají s pomocí uprchlíkům jen malé zkušenosti a manuál jim může být nápomocný k tomu, aby svou práci zvládali lépe,“ dodal Michal Berg.