Zelení jsou silně znepokojeni plánovaným veřejným vystoupením předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Pen, předsedy Strany pro svobodu Geerta Wilderse a předsedy české SPD Tomia Okamury v Praze na Václavském náměstí 25. 4. 2019. Xenofobie a šíření nenávisti představují v současné době největší vnitřní nepřátele Evropské unie a jsou nebezpeční pro demokracii. Pouhou třešničkou na hnědém dortu bude vystoupení kontroverzní kapely ORTEL.

„Protiunijní vystoupení Tomia Okamury s Marine Le Pen za podpory skupiny Ortel je fakt silný kafe. Ale alespoň odkryli své karty a říkají veřejně, že xenofobie a nenávist jsou jejich cesta. Jak to skončilo ve třicátých letech víme. Pojďme proti jejich fobiím postavit hráz spolupráce a demokracie. Tohle je náš společný úkol napříč státy a stranami. Uzdravme planetu Zemi, aby se na ní dařilo i našim dětem,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených a kandidát č. 5 Spojenců pro Evropu do Evropského parlamentu.

„Lidé jako Tomio Okamura, Alexandra Udženija nebo Andrej Babiš jsou přece, částečně nebo úplně, nečeského původu, takže pokud chtějí výše uvedení být proti migraci cizinců do České republiky, měli by sami jít příkladem a vrátit se do zemí svých předků,“ uzavírá Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.