Ve všech městech a obcích jsou již po letošních komunálních volbách ustanoveny nové koaliční dohody a zvoleni starostové a starostky. Zelení kandidovali sami nebo v koalicích ve více než 150 městech a obcích, a úspěšní byli ve 113 z nich. V novém volebím období se pak po koaličních vyjednáváních stali součástí vládnoucí koalice 42 měst, obcí a městských částí.

Za Zelené bylo v komunálních volbách zvoleno celkem 224 zastupitelek a zastupitelů, z toho 141 členů a členek strany, ostatní jsou námi nominovaní nestraníci. Počet zastupitelů zvolených za Zelené od voleb 2014 klesl zhruba o 13%.

Starostové a starostky

Největší obcí se zeleným starostou je městská část Praha 4, kde obhájil pozici starosty předseda Strany zelených Petr Štěpánek. V Praze je starostkou také námi nominovaná Zuzana Vejvodová v městské části Praha-Zbraslav, kandidující na uskupení 100pro Zbraslav.

Brněnské městské části zastupují tři úspěšné starostky, ktré obhájily své funkce – Jana Drápalová v Novém Lískovci, Milada Blatná v Komíně a Ivana Fajnorová v Jundrově. Se ziskem více než 57% hlasů drtivě zvítězil starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, své pozice obhájili i starosta Mšena ve Středočeském kraji Martin Mach a obce Boršice ve Zlínském kraji Roman Jílek. Nově se starostkou středočeského Mníšku pod Brdy stala Magdalena Davis, místopředsedkyně strany. Celkem tedy Zelení mají 9 starostů a starostek.

Zástupci a zástupkyně starostů

Největším městem, kde se Zelení podílí na vedení v pozici náměstka primátora je Hradec Králové, kde je náměstkem pro školství a životní prostředí Martin Hanousek. Místostarosty jsou ve svých městech také Ondřej Syrovátka (Nový Jičín), Michaela Petrová (Tábor), David Kodytek (Klášterec nad Ohří), Tomáš Straka (Horní Slavkov, Karlovarský kraj) a Bořivoj Švásta (Hustopeče, Jihomoravský kraj).

V městských částech Prahy jsou místostarosty Ondřej Rut (Praha 3), Iva Kotvová (Praha 4) a David Roznětínský (Praha – Řeporyje), v městských částech Brna Petr Machálek (Žabovřesky) a Irena Koláčná (Jundrov). Seznam doplňuje Petra Škorpíková, místostarostka obce Našiměřice (Jihomoravský kraj). Celkem mají Zelení 12 místostarostů a místostarostek.

Radní
Ve funkcích radních se ve velkých městech nově objeví Silvie Čermáková (Jihlava) a Petr Kučera (Praha 1), pokračovat ve funkci budou Pavel Bártek (Nový Jičín) a Ondřej Mirovský (Praha 7). Radními v Chotěboři (Kraj Vysočina) budou Michal Jakeš a Martin Kovačka, v Holešově (Zlínský kraj) Jana Slovenčíková a Jakub Šneidr.
V jihomoravském kraji se radními stali Michal Stehlík v Hustopečích a Pavel Doleček v Modřicích. Radním v západočeském Nejdku je Lubomír Vítek, dříve starosta města. V Brně-Komíně je radním Eugen Točík.

Zastupitelé a zastupitelky
Kompletní seznam všech zvolených zastupitelů a zastupitelek najdete na naší stránce Zelení v regionech.