Některá média přinesla v posledních dnech spekulace o tom, že Zeleným údajně hrozí po volebním neúspěchu finanční krach. Strana zelených tyto dohady zásadně odmítá. „Ve všech vyjádřeních pro média přiznáváme, že situace bude po finanční stránce složitá, ale v žádném případě nám krach nehrozí. Tyto spekulace živí v médiích ti, kterým by zřejmě vyhovovalo, aby Zelení z politické mapy opravdu zmizeli,“ přibližuje místopředseda Zelených zodpovědný za hospodaření strany Michal Berg.

Po volební kampani bude Strana zelených mít závazky zhruba ve výši 7 milionů korun. Tyto závazky ale dokáže bez problémů splatit z jiných svých aktiv. „Jen na všech účtech, kterými disponujeme, je v tuto chvíli přes 5 milionů korun. Od státu navíc za mandáty v senátu a v krajských zastupitelstvech dostaneme letos a v dalších letech celkovou částku přes 11 milionů korun. Tyto informace si může každý, včetně novinářů, zjistit z transparentních účtů strany a z přehledu ministerstva financí o vyplacených příspěvcích pro jednotlivé strany,“ popisuje situaci Michal Berg.

„Samozřejmě jsme původně chtěli tyto peníze použít na další rozvoj strany, ale svým závazkům za volební kampaň dostojíme. V tuto chvíli řešíme nastavení cash flow, úpravu podmínek úvěru u banky a další provozní záležitosti. Členové a členky strany jsou o celé situaci informováni,“ upřesnil Michal Berg.

Zelení připravují opatření pro to, aby další provoz strany byl maximálně úsporný, založený na příspěvcích našich dárců. Od neúspěšných voleb lidé poslali Straně zelených prostřednictvím stránky dary.zeleni.cz už více než 350 tisíc Kč.

Darujte Zeleným