Agrární komora vypsala i pro letošní rok veřejnou zakázku na pokračování zavádějící kampaně ‘Žeru maso’. “Zatímco všude se šetří a škrtá, agrární lobby si pokračování svých penězovodů dokázala ohlídat,” komentuje skutečnost spolupředseda Zelených Michal Berg. Ze státního rozpočtu by měly jít peníze i na obdobnou kampaň ‘Žijeme jídlem’.

Na konci roku 2022 vyzvali Zelení tehdejšího ministra Nekulu dopisem k tomu, aby financování kampaní, které jsou neefektivní a v případě kampaně “Žeru maso” obsahují zavádějící informace, pro rok 2023 zastavil. “Nestalo se tak, pochybné kampaně pokračují. A to i přesto, že se nad nimi pozastavil ve své jarní zprávě i Nejvyšší kontrolní úřad,” uvedl Michal Berg. “NKÚ přitom podobně jako my upozorňuje na to, že efektivita kampaní je neměřitelná, navíc poukázal na několik pochybení v konkrétních veřejných zakázkách,” dodal.

Zelení proto nyní požádali o zastavení financování těchto kampaní přímo ministra financí Stanjuru. “Není možné, aby v situaci, kdy sledujeme škrty v mnoha oblastech, včetně vědy a výzkumu, pokračovaly penězovody do agrární lobby,” uvedl Michal Berg.