Zuzana Pavelková

Jmenuji se Zuzana Pavelková a jsem generace Evropa. Od svých jedenácti let jsem žila a studovala s přestávkami v zahraničí. Zažila jsem dobu, kdy mizely hraniční kontroly, viděla jsem, které věci fungují v Evropě lépe a které naopak hůře. Také jsem pochopila, že na řadě míst Evropy řešíme stejné problémy. A že je máme šanci vyřešit mnohem lépe, když se budeme vzájemně koordinovat a inspirovat.

Zuzana Pavelková

Právnička, odbornice na lidská práva | 32 let | 3. místo na kandidátce

Kolem sebe vidím spoustu mladých lidí, kteří mají pocit, že jejich obavy nikoho nezajímají, že nemají v politice zastoupení. Vidím politiky a političky, kteří rozhodují o životech jiných –⁠ matek samoživitelek, uprchlic z Ukrajiny a dalších, aniž by se s nimi kdy potkali. Já pocházím z Ústí nad Labem. V mojí rodině byly exekuce. Jsem žena, k tomu dost mladá a bezdětná. Asi ode mě nikdo neočekával, že budu v politice. Ani jsem to od sebe neočekávala já sama. Ale v politice je taky důležitá rozmanitost. Chci zastupovat obyčejné lidi jako jsem já. Chci ukázat, že politika nemusí být jenom o pánech v oblecích. Všichni máme mít možnost podílet na se veřejném dějí a usilovat o to, aby náš hlas, naše zkušenosti byly slyšet

Vždy mě zajímalo veřejné dění a štvali mě nespravedlnosti. Už pět let pracuji v Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU). Pomáháme lidem, kteří museli opustit své domovy, znovu zapustit kořeny a najít pevnou půdu pod nohama. Ačkoli mě tato práce nesmírně naplňuje, brzy jsem zjistila, že pomáhat jednotlivcům nestačí, pokud je celý systém nastavený špatně. A tak je to v řadě odvětví.

Usilovat o systémové změny, aby naše společnost byla z podstaty spravedlivější, aby udržitelné volby byly pro všechny snazší a dostupnější, je proto přinejmenším stejně tak důležité. A ty systémové změny se právě dají dělat nejlépe v politice.

V roce 2019 jsem vedla kampaňový tým Evropských mladých zelených. Vlastní kandidaturu tak vnímám jako logický další krok. Volby v příštím roce navíc budou rozhodující. Bude se totiž jednat o jeden z posledních parlamentů, který bude moci reálně něco změnit ohledně klimatické krize.

V Evropském parlamentu se chci zaměřit na témata ochrany demokracie, lidských práv a svobod a podpory občanské společnosti. Všechny tyhle věci, které jsme v minulosti mohli považovat za samozřejmé, se dostávají stále více pod tlak.

Pokud mě chcete podpořit do Evropského parlamentu, budu vděčná za váš finanční dar.Nemůžete darovat kartou? Darujte převodem zde


Na celou kandidátku Zelených do Evropských voleb 2024