Zvyšování DPH, jak jej navrhl ministr Stanjura, je špatné hned několikrát: dopadá na chudší více než na bohatší, v čase vysoké inflace ji ještě zvyšuje a mají se navyšovat ceny i u komodit, které za poslední dobu raketově stouply, jako třeba topení. Tohle nedopadne dobře.

A jde o to, zda to nedopadne dobře pro nás nebo pro vládu. Samozřejmě, DPH na pivo nebo sauny klidně zvedněte, na tom život nestojí. Ale zdražit lidem léky, dětskou výživu, teplo nebo vodu, nic lepšího si populisté nemohou přát. Ne nadarmo zvýšení DPH mezi návrhy NERVu nebylo.

Vláda si pro konsolidaci veřejných financí mohla vybrat mnoho věci, lepších či horších. Vybrala si úplně tu nejhorší, namísto řešení výpadku Fialovy+Babišovy sekery na daních z příjmů, nebo řešení majetkových daní nebo daňových úniků. Čistá ideologická zaslepenost.

Kromě toho mají ty návrhy i protiekologický nádech: opravy věcí jako kola nebo boty nebo veřejná doprava, což je sociálně i ekologicky přínosné, se mají zdražit, snížená daň z nafty zůstává. O návrzích snížit daň z hazardu nemluvě.

Jako Zelení tomuhle říkáme ne a budeme pro to hledat spojence pro spolupráci na opozici: proti ekonomickému diletantismu vlády, ale bez proruských, protievropských a populistických extrémistů. Taková opozice je v zájmu nás všech – alternativou je totiž jen Ano+SPD.

Pokud to vidíte stejně, přidejte se: https://pridejtese.zeleni.cz