České osobnosti vyzvaly prezidenta k dodržování ústavy

Organizační výbor DEMOKRACIENEPOCKA.cz inicioval petici, která vyzývá prezidenta k dodržování Ústavy ČR a odvolání místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše. Článek 74 Ústavy říká, že: „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Prezident má tedy vyhovět žádosti premiéra, ne si klást podmínky.

Matěj Stropnický, předseda Zelených, a advokátka Hana Marvanová jako organizační výbor iniciativy DEMOKRACIENEPOCKA.cz spolu s dalšími nezávislými osobnostmi, se stali signatáři výzvy, v níž žádají prezidenta republiky, aby dodržoval Ústavu a ministra Andreje Babiše odvolal z vlády.

Mezi prvními signatáři je např. senátorka Eliška Wagnerová, spisovatelka Táňa Fischerová, první porevoluční předseda vlády Petr Pithart, senátoři Václav Láska, Petr Orel a Ladislav Kos, producent a publicista Jan Štern, překladatelka Dana Hábová, designer Maxim Velčovský, zpěváci Aneta Langerová a další.

Vládní krize přerostla svévolí prezidenta v krizi ústavní. A zatímco vládní krize je možná jen věcí vládních stran, ústavní krize se týká demokracie a samotného základu našeho státu, tedy nás všech. Proto se chceme postavit za dodržování Ústavy prezidentem republiky a vyzýváme ho, aby ji dodržel. Podpořte prosím naši výzvu,“ uvedl Matěj Stropnický za iniciativu DEMOKRACIENEPOCKA.cz.

Petice byla zveřejněna v následujícím znění:

„My, níže podepsaní občané a občanky České republiky, žádáme prezidenta ČR Ing. Miloše Zemana, aby v souladu s Ústavou ČR, článkem 74, který říká, že: „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“, vyhověl bez zbytečných odkladů návrhu předsedy vlády ČR Mgr. Bohuslava Sobotky a odvolal 1. místopředsedu této vlády a ministra financí Ing. Andreje Babiše“.

Petice je umístěna na: Petice za dodržování Ústavy ČR
Adresa iniciativy je: www.demokracienepocka.cz

Share Button