ČTK: Zelení po oznámení kandidatury Zemana promítli na Hrad vzkazy

Zelení po čtvrtečním oznámení opětovné kandidatury Miloše Zemana na hlavu státu promítli na Pražský hrad vzkazy připomínající kontroverzní kroky současného prezidenta. Byly mezi nimi třeba nápisy Za Tibet, Za Peroutku nebo Za pravdu. Uvedla to agentura ČTK.

Prezident oznámil ve čtvrtek večer na Hradě svým podporovatelům, že se příští rok pokusí obhájit prezidentský mandát. Zelení poté v nočních hodinách na Hrad promítli postupně nápisy „Za korunovační klenoty; Za svobodná média; Za handicapované; Za národní parky; Za lidská práva; Za Peroutku; Za toleranci; Za Ukrajinu; Za pravdu; Za lásku; Za Tibet; Za ženy; Za rok; Zas?; Z“.

Připomněli tím například, jak Zeman v roce 2013 vrávoral při odemykání komory s korunovačními klenoty počátkem. Média tehdy spekulovala, že byl prezident opilý. Zeman také v roce 2015 mluvil o fascinaci intelektuálů nacismem za druhé světové války a novináři Ferdinandu Peroutkovi, vězněnému v koncentračním táboře, přisoudil článek Hitler je gentleman. Existenci článku pak ale Hrad nedokázal prokázat a Peroutkova vnučka se u soudu domohla omluvy. Ani poté se však prezidentská kancelář neomluvila.

Vzkazy zelených odkazovaly také třeba na to, že Zeman v čínské televizi prohlásil, že chce od Číny – kritizované státy a institucemi za omezování lidských práv – naučit, jak stabilizovat společnost. Už loni aktivisté promítali na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující tehdejší návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice.

Share Button