Mýty a fakta o SZ

Často se setkáváme s názory o Straně zelených, které vycházejí z mylných či nepravdivých faktů. Nebo z nedostatku informací. Níže předkládáme ty nejčastější z nich a přidáváme naše stanovisko. Chybí vám zde nějaký mýtus? Nebo neznáte postoj Zelených k nějakému tématu? Napište nám na info@zeleni.cz (předmět: MÝTY A FAKTA). Děkujeme!

Jste rozhádaní

Ze Strany zelených stále někdo odchází, pořád se hádáte, vyřizujete účty přes média. Co člen strany, to názor,…

To platí o minulosti, nikoliv o současnosti strany: Martin Bursík prosazoval ve Straně zelených ryze ekologickou politiku. Většina členů SZ na podzim 2012 rozhodla o tom, že předsedou nemá být on, nýbrž Ondřej Liška, se svým širším pojetím. Bursík nepřijal roli „druhého muže strany“ a v posledních měsících se do činnosti SZ nezapojoval. Jeho odchod nedokazuje štěpení nebo rozhádanost Zelených, ale jen to, že Martin Bursík chce velet vlastní straně s odlišným politickým programem.

Poučili jsme se z dřívějších sporů a v roce 2012 jsme si schválili nové stanovy – zaručují, že se různé názorové proudy ve straně musí dohodnout – ve vrcholných orgánech totiž mají velmi vyrovnané zastoupení; nové stanovy navíc přinesly i spoustu pojistek proti zneužívání moci ve straně (např. novou funkci ombudsmana).

Že jsou ve straně různá křídla, je úplně normální a zdravé. Strana není monolit, ale veřejný prostor jako každý jiný. U Zelených navíc jde o názorově vyhraněné skupiny, ne o mocenské klany.

Hlas pro vás je vyhozený

Nemá cenu volit Stranu zelených, protože nepřelezete 5 %

Věříme, že kvalitním programem, otevřeným přístupem a se zkušenými osobnostmi na kandidátkách přesvědčíme dost lidí o tom, že Strana zelených do sněmovny právem patří.

Vyhozený je hlas pro stranu, která prosazuje zákony pro obohacení svých přívrženců, či blokuje přijetí zákonů, které bojují např. proti korupčnímu prostředí ve státní správě i vrcholné politice. Vyhozený hlas je hlas pro poslance, kterému nemůžete věřit; vyhozený by byl hlas pro Věci veřejné, pro ČSSD Davida Ratha a ODS Romana Pekárka, Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra

Můžete se rozhodovat podle toho, co vám říkají v médiích: v MF Dnes Andreje Babiše, v Blesku, v TV Nova,… Mediální pozornost politickým celebritám má na průzkumy obrovský vliv. Nebo se můžete rozhodovat podle rozumu – na základě programu a osobností, které strany nabízí. Naše politika nemá horizont jednoho volebního období, chceme prosadit systémové změny.

Jste parta amatérů, nejste vidět

Není vás vidět, znám maximálně Ondřeje Lišku.

Jako neparlamentní strana nemáme rozpočet v řádu desítek milionů. Nestojí za námi žádný bohatý investor. Nemůžeme si proto dovolit partu marketingových poradců či oblepit zemi billboardy, abychom na vás denně koukali na ulici a připomínali, kdo jsme a co děláme. Všechny naše příjmy pocházejí z transparentních darů od drobných dárců a náš rozpočet je proto skromný.

Naší práci však vidí lidé v krajích, kde máme své starosty, náměstky, radní a zastupitele: těch je téměř 400. Aktivně řešíme problémy s ovzduším na Ostravsku, i dostupné sociální bydlení v Opavě. Hájíme obce v Ústeckém kraji před těžaři uhlí, kteří chtějí vesnice zlikvidovat. Prosazujeme účinný systém recyklace hned v několika regionech tak, abychom nelikvidovali cenné suroviny ve spalovnách, které znovu moří vzduch v našem okolí. Za námi je hodně práce, kterou vidí ti, kdo nás zvolili do čela svého kraje. Jsme připraveni za vás bojovat i na celostátní úrovni, pokud dostaneme váš hlas.

Nevylučujete spolupráci s komunisty

Abyste byli u koryta, klidně povládnete v koalici s KSČM.

K možné spolupráci s KSČM jsme se naprosto jasně vyjádřili v červnu 2013 usnesením Republikové rady SZ: „Po volbách budeme usilovat o takové uspořádání, které nebude pokračovat v politice současné vlády, nebude se opírat o KSČM, velkou koalici či opakování opoziční smlouvy.“ S komunisty se absolutně rozcházíme nejen v pohledu na minulost, ale hlavně v pohledu na současnost: jde o stranu protievropskou, protiekologickou a slepou k porušování lidských práv, tedy nepřátelskou k hodnotám, které považujeme za zásadní.

Můžete za fotovoltaický průšvih

Kvůli tomu, že jste zavedli dotace pro zelenou elektřinu, platíme za elektřinu víc.

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů prosadily v roce 2005 hlasy ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US. Strana zelených považuje zákon za dobrý, protože rozhýbe investice do moderní, šetrné energetiky (například vytvoří pracovní místa pro servisní firmy atp.). Podpora mohla být od počátku klidně nižší nebo vůbec žádná, kdyby se odstranilo nepřímé zvýhodnění uhelných či jaderných zdrojů. To platí i dnes. Zákon sám o sobě není špatný, ale chybělo mu jasné stanovení výkupních cen na různě veliké fotovoltaické instalace. Dobře stanovenými benefity například v Německu nasměrovali zájem k malým solárním instalacím na střechách domů a podpora tam běží dodnes. Zaspala zejména Fischerova úřednická vláda a následně Nečasova, která nechala polostátní ČEZ stát se největším solárním baronem. ČEZ od spekulantů nakoupil obří solární parky za předražené ceny. Strana zelených takový postup kritizovala a v parlamentu jsme bránili prodloužení lhůt pro velké solární parky ČEZ, které předkládali poslanci ODS.

Cena, kterou platíte na svých fakturách za elektřinu, se skládá z několika položek. Téměř 34 procent částky spadá na silovou elektřinu. Jen 7 procent celkové částky platíte za podporu solární elektřiny, dalších 6 procent pak za ostatní obnovitelné zdroje. Největší část výdajů běžné domácnosti – okolo 40 procent – pak tvoří platba za přivedení elektřiny, tedy takzvané distribuční poplatky. Tato regulovaná složka je asi dvakrát vyšší než v Německu. Strana zelených ve svém programu navrhuje opatření, která povedou ke snížení ceny elektřiny vylepšením systému stanovování poplatků za distribuci: například možností Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat náklady uvnitř elektrárenských společností.

Odpovídáte za biopaliva

Zařídili jste nesmyslné přidávání biopaliv do benzínu a nafty a teď z toho těžíte.

V roce 2010 navýšení povinného podílu biopaliv v benzínu a naftě podpořilo 125 poslanců – kromě čtyř zelených hlavně sociální demokraté, komunisté, lidovci nebo občanští demokraté. Strana zelených ale už neměla vliv na nastavení podmínek pěstování agropaliv pro dopravu. Odpovědnost ně nese Nečasova vláda. Na současném systému pak díky prodeji hnojiv vydělává především Andrej Babiš a jeho Agrofert.

Řepka olejka se v českých zemích pěstuje již 200 let a její podíl na osevní ploše dosahuje asi 16 procent. Kvůli výrazně žluté barvě je vidět více, než odpovídá reálně zabrané ploše. Rozloha polí s řepkou začala navíc loni klesat. Každý český zemědělec dostává z Evropské unie přibližně pět tisíc korun na hektar, žádné další dotace na biosložky nebo řepku neexistují. Dokud bude v české legislativě zakotveno povinné přimíchávání biosložky, je menším zlem česká řepka, než palmový olej dovážený z východní Asie, kvůli kterému se kácí deštné pralesy.

Česko i EU musí průběžně posuzovat a vyhodnocovat využívané nástroje energetické politiky. Z pohledu zvýšení energetické nezávislosti v dopravě se například začínají prosazovat elektromobily. Řepka pomáhá snižovat závislost na dovozu ropy z Ruska, do kterého za ní z Česka ročně odteče téměř 100 miliard korun. Podstatně větším problémem než řepka jsou GMO plodiny a chemické postřiky používané a distrubuované Agrofertem a dalšími velkými společnostmi.