Zelení: Volbou Macrona ve Francii získává Evropa čas na svou proměnu

Francouzští voliči a voličky si v neděli 7. května 2017 zvolili v druhém kole prezidentské volby do svého čela Emmanuela Macrona. Lídr hnutí En Marche! („Vpřed“) se tak stal osmým prezidentem Páté republiky. Podle průzkumů s více než 60 procenty porazil představitelku Národní fronty Marine Le Penovou. Francouzští voliči a voličky se rozhodli postavit extremismu a nepřipustili zvolení nacionalistické Národní fronty.

Předseda Matěj Stropnický jeho zvolení komentuje: „V osobě Emmanuela Macrona získává sjednocená Evropa čas na svou proměnu, Marine Le Penová by velmi pravděpodobně znamenala její zánik. Porážkou Le Penové v těchto volbách ale nebyly odstraněny problémy širokých vrstev obyvatel Francie i kteréhokoli dalšího členského státu EU, na které dopadají jen nevýhody globalizovaného světa. Mám trochu pochybnosti o tom, že se Macron těmito problémy bude chtít vážně zabývat.

Prezidentskými volbami politická kampaň ve Francii nekončí, 11. a 18. června totiž proběhnou sněmovní volby, které obmění momentální rozložení Národního shromáždění. „Prozatím jsou síly rozloženy velmi nejistě a rýsují se různé možnosti koalic. Držíme francouzským zeleným palce, aby uspěli a mohli tak spoluvést Francii progresivním, proevropským směrem,“ dodává Petr Kutílek místopředseda Strany zelených.

Share Button