Před 21 lety vstoupilo Česko do Evropské unie. Otevřely se nám nové možnosti. Měli jsme jedno z nejlepších výchozích postavení ze všech nových členských zemí – byli jsme ekonomicky silnější, politicky stabilnější a celkově připravenější než většina našich sousedů.

Od vstupu do EU v roce 2004 do konce roku 2024 jsme získali z evropských fondů přibližně 1220 miliard korun. Svůj náskok a značné finanční prostředky jsme ale z velké části promarnili.

Klientelismus a krátkozraké zájmy

České politické reprezentace se od začátku chopily čerpání evropských fondů jako příležitosti utrácet, ne něco měnit. Projekty často posloužily ke zvýhodňování firem napojených na politiky a k budování místních mocenských struktur. Nejvyšší kontrolní úřad i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) opakovaně konstatovaly, že v Česku dochází ke zneužívání evropských fondů častěji než v jiných členských státech.

Nedostatek odvahy a strategie 

Politikům chyběla – a stále chybí – odvaha k reformám a investicím do vzdělávání, vědy a udržitelného rozvoje. Nezvládli jsme digitalizaci státní správy, reformu důchodového systému ani promyšlený rozvoj venkova a menších měst. Ve znevýhodněných regionech je životní úroveň až o třetinu nižší než celostátní průměr. Také majetkové rozdíly v Česku se výrazně prohloubily. 

Podle odhadů Credit Suisse Research Institute vlastní nejbohatší 1 % Čechů přibližně 36 % celkového majetku v zemi. Naopak nejchudší pětina obyvatel vlastní pouhých 0,2 % majetku.

Hlavně v posledních letech jsme ztratili tempo. Kombinace politického populismu, slabých reforem, podceňování investic do modernizace a soustavné zvýhodňování největších firem napříč odvětvími nás brzdí víc, než bychom si mohli dovolit.

Pojďme to změnit

Nic není ztracené. Stále patříme mezi nejbohatší státy bývalého východního bloku. Evropa je pořád otevřená příležitost předat naši zemi dalším generacím v lepším stavu: se soudržnou, odolnou a vzdělanou společností, zdravou přírodou a krajinou a nevyčerpanými zdroji. Takovou příležitost jsme nikdy v historii neměli. Pojďme ji konečně využít naplno.