Hana Konvalinková, lídryně kandidátky Zelených na Vysočině, k návrhu ANO, že by se mělo MŽP a MZe spojit v jedno ministerstvo:

„Sloučení MŽP a MZe má zhruba takovou logiku, jako kdybychom chtěli sloučit Ministerstvo školství a zdravotnictví, protože oběma jde o zdravý vývoj člověka. Jinými slovy, agendy obou úřadů se překrývají jen zdánlivě. Podnikání velkozemědělců, jako je Babiš, totiž často bývá s ochranou životního prostředí v rozporu. Na mysli mám například snahu vytěžit z půdy co nejvíc v krátkodobém horizontu a na příští generace nemyslet. S tím je spojené nadužívání průmyslových hnojiv a chemických postřiků, které vedou nejen k degradaci půdy, ale navíc kontaminují potraviny i okolní přírodu. Stejný problém je i s lesy, které také spadají pod Ministerstvo zemědělství. Těžaři preferují jehličnaté monokultury. Ty jsou ale náchylné na napadení škůdci a špatně zadržují vodu v krajině, proto jsme také spustili výzvu Na sucho se musí od lesa. Ve sloučeném rezortu by za silnější provaz jistě táhli zemědělci. Kdo by pak jejich zájmy vyvažoval?

Navíc agenda životního prostředí nesouvisí jen se zemědělstvím. Asi největší environmentální výzva dneška je globální oteplování. Omezení emisí CO2 z velké části stojí na změnách v energetice. Umíte si představit, jak ministr zemědělství přesvědčuje ministra průmyslu a obchodu, abychom vypnuli uhelné elektrárny a přešli na obnovitelné zdroje?“