Stejně jako v předchozích letech se i letos Zelení a Zelené zúčastnili Prague Pride 2018. O rovná práva a respekt pro LGBT+ osoby se zasazujeme celoročně a dlouhodobě, u největšího festivalu určeného LGBT+ komunitě proto nesmíme chybět a přispíváme i do jeho doprovodného programu.

Tradičně bývá vrcholem celého festivalu sobotní průvod, který zamířil do cíle na Letné. Místo nákladného alegorického vozu jsme pořídili kropicí vůz, který pomohl svlažit vyprahlou Letenskou pláň. V průvodu jsme také na přání osvěžovali zúčastněné vodou ze zahradních rozstřikovačů. Fotoreport Zeleného bloku najdete v tomto albu.

Na JarmarQu na Letné jsme kolemjdoucí vítali u našeho stanu, který jsme v souladu s hlavním tématem letošního ročníku označili “Rodina Zelených”. Aby se u nás cítili jako doma, nabízeli jsme při představování našeho programu čerstvé ovoce a stylově zelené domácí sladkosti. U stanu pochopitelně nechyběly koše na tříděný odpad. Poblíž stanu jsme připravili zelenou relaxační zónu. Hlavním lákadlem se nicméně opět stal fotokoutek, kde jsme nabízeli “rodinné podobizny” – pro všechny typy rodin včetně těch, kdo za svou rodinu považují nejen partnera či partnerku a děti, ale celou partu spříznených duší.

Do programu festivalu jsme přispěli zorganizováním debaty inspirované hlavním tématem letošního ročníku – rodinou. V debatě “I duhová rodina je základ státu” jsme se zaměřili na duhové rodiny a na to, jak by jejich zrovnoprávnění pomohlo nejen jim samotným, ale celé společnosti. V panelu usedla duhová matka Petra Doušová se svou dcerou, terapeutka a krizová interventka Magdalena Opletalová, student Husitské teologické fakulty a budoucí duchovní David Patras a druhá místopředsedkyně Strany zelených Petra Jelínková.

Po celou dobu konání Prague Pride 2018 visela z kanceláře Petry Kolínské, náměstkyně pražské primátorky, duhová vlajka. „Vyvěšení duhové vlajky na veřejných institucích je v západních metropolích zcela běžný výraz toho, že si politická reprezentace váží diverzity a že se umí postavit i za menšiny,“ uvedla Kolínská, která tímto symbolickým gestem suplovala neochotu současné primátorky Krnáčové vyvěsit vlajku oficiálně za celý pražský magistrát.

Charakteristickým prvkem našeho zapojení do festivalu je, že spolu s obhajobou práv LGBT+ lidí na festivalu akcentujeme i typická zelená téma. Předloni jsme do průvodu vyrazili na vícekolce, kterou jsme odkazovali nejen k vícero podobám lásky, ale i k podpoře cyklodopravy ve městě. Loni jsme v duchu našeho hesla “Třídíme odpad, ne lidi” v cíli průvodu zajistili kontejnery na plastový odpad. Letos jsme se zaměřili na aktuálně nejpalčivější téma: horko a sucho sužující nejen Prahu.

Více o našem dlouhodobém programu pro LGBT+ se dočtete na zeleni.cz/lgbt.