Jaroslav Ostrčilík, člen Zelených a zakladatel brněnské Pouti smíření, která připomíná poválečné vysídlení Němců z Brna, obdržel včera z rukou německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera medaili Spolkového řádu za zásluhy, nejvyšší vyznamenání Spolkové republiky Německo. Za toto ocenění mu patří velká gratulace.

Pouť smíření je vzpomínkový pochod, který Ostrčilík poprvé zorganizoval v roce 2007 a který od té doby významně narostl a přispívá k českému vyrovnání se s vlastní historií. Připomíná společné několikasetleté soužití Čechů, Moravanů a Němců a jeho násilné ukončení po druhé světové válce. Navazuje tak například na aktivity bývalého předsedy Zelených Ondřeje Lišky z přelomu století v rámci brněnské Mládeže pro interkulturní porozumění.

Otevřený dialog mezi národy a vyrovnání se s vlastní minulostí je součástí programu Strany zelených. I proto se letos předseda Zelených Petr Štěpánek zúčastnil Sudetoněmeckého dne v bavorském Augsburgu, kde představil návrh novely zákona o státním občanství, která by jako symbolický akt smíření umožnila získat občanství potomkům českých krajanů, kteří museli Československo po válce opustit.

Jaroslavovi patří velký dík za otevírání tohoto tématu v české veřejnosti, ještě jedna gratulace k udělenému ocenění a hodně síly do další práce nejen v tématu připomínání společné česko-německé historie.

Zdroj fotky: ČTK.