Toto usnesení bylo přijato na sjezdu Strany zelených 2022.

Situace na ukrajinsko-ruské hranici, kterou lze již od ruské invaze na Krym a útoků na Donbas na začátku roku 2014 považovat za válečnou, se v poslední době nebezpečně vyhrocuje a zejména ze strany putinovského Ruska a jeho spojenců a lokálních aktérů hrozí další eskalace konfliktu. Nutno konstatovat, že útoky ze strany Ruska a s ním spolupracujících aktérů možno stále považovat za porušení mezinárodního práva, mimo jiné zejména Budapešťského memoranda z roku 1994, které Ukrajině mělo garantovat nezávislost a územní celistvost. Ruská federace v posledních týdnech shromažďuje svá vojska u ukrajinské hranice, na území samotné Ruské federace, ale také Běloruska.

Zelení vyzývají českou vládu k tomu, aby nasadila všechny diplomatické prostředky k zastavení této eskalace a za návrat k jednacímu stolu. K tomu je vhodné využít zejména multilaterální platformy a diplomatickou sílu Evropské unie a společné obranné mechanismy NATO.

Konkrétně by vláda České republiky měla:

  • Důsledně trvat na právu Ukrajiny rozhodovat vlastními demokratickými procesy svobodně o geopolitickém a dalším směřování země, včetně možnosti vstupu do NATO nebo EU.
  • Trvat na otevřenosti NATO, tedy také na právu rozhodovat o rozšíření NATO i na samotné straně NATO jako aliance suverénních demokratických států podle čl. 10 Smlouvy o NATO.
  • Požadovat dodržování příměří a trvat na deeskalaci konfliktu.
  • Poskytovat Ukrajině humanitární pomoc, a pro případ eskalace konfliktu se podílet na přípravě efektivního humanitárního koridoru a infrastruktury pro přijetí lidí prchajících před válkou do prostoru střední Evropy, včetně České republiky.
  • Dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu provádět na základě obranných potřeb legitimní vlády Ukrajiny a možnosti efektivního zastavení útoku ruské armády a s ní spolupracujících aktérů, a činit tak v koordinaci se spojenci v NATO a EU.
  • Aktivně připravovat a pro případ další eskalace konfliktu na relevantních platformách prosazovat možnost vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT a chystat další kroky, které by mohly adresně sankcionovat oligarchické skupiny a ekonomické struktury podporující Putinův režim.
  • Trvat na posouzení plynovodu Nord Stream 2 z hlediska možného ohrožení bezpečnosti středoevropských a východoevropských zemí na platformách EU a NATO, až směrem k možnému zablokování jeho uvedení do provozu.
  • Podporovat aktivity evropských humanitárních organizací pomáhajících na území Ukrajiny a dlouhodobě dimenzi spolupráce ukrajinské občanské společnosti s občanskými organizacemi z EU; do míry, v jaké to bude možné, podporovat takovou dimenzi spolupráce s českými organizacemi občanské společnosti jako jeden ze základů dlouhodobého mírového soužití v Evropě.
  • Na půdě NATO a EU podporovat programy zvyšující odolnost společností členských států, zejména ve střední a východní Evropě, proti technikám dezinformačních a hybridních útoků.
    Podporovat schopnost aktivní obrany NATO v oblasti kyberbezpečnosti a předcházení kybernetickým a konvenčním útokům.
  • Pracovat na snižování závislosti Česka i celé EU na dodávkách ruského zemního plynu, jehož spalování nejen přispívá ke změně klimatu, ale také umožňuje Rusku vydírat jednotlivé evropské země.