Hospodářská komora, Svaz průmyslu, Svaz družstev, Asociace českých nábytkářů, Konfederace zaměstnavatelů se v hromadném dopise obrací na premiéra Sobotku. Žádají totéž, co dlouhodobě prosazují Zelení: certifikaci státních lesů FSC.

Zelení podporují přírodě blízké hospodaření v lesích. K tomu lze zásadně přispět certifikace státních lesů v režimu FSC. Zaručuje efektivní hospodaření, které skloubí produkční i mimoprodukční funkce lesa v poměru půl na půl. Certifikát kontroluje a garantuje šetrné postupy hospodaření a sociální aspekty v lesním hospodaření a znemožňuje nešetrné holosečné kácení. Zelení proto požadují, aby se Lesy ČR a Vojenské lesy a statky zapojily do certifikace FSC.

Pokud Ministerstvo zemědělství a Lesy ČR na novou certifikaci nepřistoupí, přijdeme o největší odběratele českého dřeva. Hrozí úpadek dřevozpracujících firem a zánik tisíců pracovních míst.

FSC je certifikační systém, který vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. Jeho posláním je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím chránit mizející a ohrožené lesy. Obsahuje 10 principů a 56 kritérií pro lesní hospodaření a certifikuje v současnosti 150 milionů hektarů lesa v 80 zemích světa.

V Česku mají certifikát FSC dosud pouhá 2 % lesů, v sousedním Polsku je to 75 %. Velkou část dřeva prodáváme podle certifikace PEFC, která negarantuje trvale udržitelné hospodářství a jejíž zastánci jsou převážně zástupci lesnických a těžebních společností. O české dřevo tak ztrácí zájem dokonce i lídr českého trhu IKEA, která bude od roku 2019 odebírat pouze dřevo z certifikátem FSC. Dodávky tuzemských firem pro českou pobočku IKEA se pohybují okolo 3 miliard ročně a zaměstnávají 4 tisíce lidí.

Ministerstvo zemědělství a Lesy ČR přesto přechodu na FSC brání. „Ministr zemědělství vytváří likvidační bariéry pro český dřevozpracující průmysl. Tím, že Jurečka trvá na zastaralé certifikaci, jde proti prioritám ochrany půdy a boje se suchem, ke kterým se zavázal. Nová certifikace je naproti tomu šetrnější k přírodě i ekonomicky výhodnější a jejímu přijetí nic nebrání,“ říká Hana Konvalinková, lídryně Zelených na Vysočině.

S certifikací FSC aktivně pracují nebo ji vyžadují obchodní řetězce Hornbach, Kika, Kingfisher, Marks&Spencer, H&M nebo Home Depot. Surovinu s FSC certifikátem potřebuje i papírenský průmysl. Papírna Mondi Štětí musí dovážet FSC dřevo z Polska a dalších zemí, což je ekonomicky nevýhodné a zbytečně to zatěžuje životní prostředí.

Teď, když Česko zvyšuje těžbu například na severní Moravě, hrozí, že o naše pokácené dřevo nebude na trhu zájem. Někdo se musí hlasitě ozvat, protože koaliční partneři KDU-ČSL to neudělají. Bez toho hrozí, že si budeme dál sami nešetrně kácet lesy, aniž by pak naše dřevo někdo kupoval.