Jeho příběh
Mgr. Libor Michálek, MPA je patrně nejznámějším českým whistleblowerem. Kromě toho od roku 2012 aktivním senátorem zvoleným za Stranu zelených, KDU-ČSL a Piráty.
Michálek se v roce 2010 stal ředitelem Státního fondu životního prostředí (SFŽP), kde čelil korupčnímu nátlaku v tzv. kauze Drobil, resp. Knetig. Pořídil nahrávky a zabránil realizaci transakcí, které měly dle tvrzení exporadce ministra sloužit k černému financování politické strany. Policie chtěla později exministra Drobila vydat k trestnímu stíhání z důvodu, že podmiňoval setrvání Libora Michálka ve funkci ředitele zničením nahrávek, státní zástupkyně se však pokusila zamést kauzu pod koberec. Drobil i Knetig vyvázli z kauzy bez trestů. Mediální zájem o SFŽP však přispěl k úspoře téměř 250 mil. Kč na „běžných výdajích“ v roce 2011. Michálek sepsal o celém případu knihu „Zničte to, nebo to zničí vás“, která vyšla v září 2013.
V březnu 2011 byl Nadačním fondem proti korupci oceněn za boj proti korupci. Další ocenění následovalo v květnu téhož roku, kdy mu Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla za statečný, systematický a nekompromisní boj proti korupci ve státní správě.
V Senátu mimo jiné aktivně prosazuje svobodný přístup k informacím a ochranu whistleblowerů. S jeho snahou je spojena celá řada legislativních návrhů.
Asistentka Libora Michálka:
Zuzana Pochmanová
Telefon: +420 730 195 924
Email: zuzanapochmanova@gmail.com

Témata
- Úsporný stát bez korupce
- Transparentnost
- Whistleblowing
- Svobodný přístup k informacím
Profil
- Narozen
- roku 1968 v Náchodě
- Bydliště
- Praha
- Studium
- Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Masarykova univerzita v Brně.
- Profesní zkušenosti
- Makléř ve Fondu národního majetku
- Ředitel odboru kolektivního investování v Komisi pro cenné papíry
- Ředitel Státního fondu životního prostředí