Skupina Zelených v Evropském parlamentu Greens/EFA vydala u příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci, který připadl na neděli 9. prosince, souhrnnou zprávu o korupci a s ní spojených ztrátách peněz ve státech Evropské unie. Díky porovnání s cenami zboží a služeb a životními i veřejnými náklady ukazuje zpráva skutečné náklady, kterými korupce zatěžuje každodenní život občanů. Podle zprávy je 904 miliard € ročně ztraceno v Evropské unii kvůli korupci. Tyto peníze by se samozřejmě daly použít na lepší vzdělávání, zdravotní a sociální péči, ochranu životního prostředí, zajištění pitné vody a mnoho dalších oblastí.

Zpráva zmiňuje i Českou republiku, která ročně přichází kvůli korupci o zhruba 26,7 miliard €. To je více než 12 % českého HDP, dvakrát více než je rozpočet českého zdravotnictví (12,2 miliard €) a šedesátkrát více než česká vláda ročně vynaloží na podporu bydlení (452 milionů €). V korupčním skandále je aktuálně zapleten i předseda vlády Andrej Babiš.

Zelení vyzývají v rámci zprávy Evropskou unii i národní státy k aktivnějšímu postoji v boji proti korupci. Evropská komise by měla každoročně hodnotit protikorupční aktivity jednotlivých států a měla by zvýšit rozpočet na protikorupční aktivity. To by mělo mimo jiné obnášet posílení Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a Úřadu evropského veřejného žalobce a lepší ochranu whistleblowerů, novinářů a neziskových organizací bojujících proti korupci. To vše s cílem zajistit větší transparentnost a kontrolu nad tím, jak jsou využívány a utráceny evropské prostředky.

Evropští zelení připravili petici, kterou můžete podepsat zde.

Čeští zelení se k těmto požadavkům připojují a zároveň připomínají, že Česká republika má velké mezery ve své protikorupční legislativě a v čele s člověkem podezřelým z dotačního podvodu není velká šance, že by se tato legislativa zlepšila.

Celá zpráva ke stažení zde.