Senátní volby 2016

Seznam kandidátů do Senátu za Stranu zelených, v koalici nebo s podporou Strany zelených

Senátní obvod č. 1 Karlovy Vary (Karlovarský kraj)Vera-Jezkova_small

Věra Ježková (Strana zelených)

Absolvovala studia na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a na Hornicko­-geologické fakultě VŠB TU Ostrava. Působí na krajském pracovišti Státního fondu životního prostředí ČR v Karlových Varech jako kontrolorka čerpání dotací z Evropské unie. Spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci. Je známá jako stále aktivní a úspěšná cyklistka – několikanásobná mistryně republiky, která v reprezentačním dresu získala stříbrnou medaili v roce 2013 na Olympijských hrách Masters v Itálii.

Senátní obvod č. 10 Český Krumlov (Jihočeský kraj)Pavel-Himl_small

Pavel Himl (Strana zelených)

Pavel Himl, vysokoškolský pedagog a člen Strany zelených, je docentem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Jeho specializací je historie 17. a 18. století. Ve svých pracech se zabývá lidovou kulturou, venkovskou společností a okrajovými sociálními vrstvami. Zkoumal také historii panství Český Krumlov. Ve Straně zelených vede odbornou sekci pro vzdělávání a vědu. Jeho hlavním politickým tématem je školství, zejména zlepšení pracovních a finančních podmínek učitelů v České republice. Zasazuje se také o práva gayů a leseb.

Osobní web: PavelHiml.cz

Senátní obvod č. 16 Beroun (Středočeský kraj)Jan-Holasek_small

Jan Holásek (SZ + KDU-ČSL + Nezávislí)

Jan Holásek sám sebe označuje za aktivního občana a rodiče z Dobřichovic u Prahy. Jeho příjmení se shoduje s názvem jedné z největších českých advokátních kanceláří Holásek and Partners, což není dílem pouhé náhody. Tuto advokátní kancelář totiž téměř před patnácti lety spoluzakládal. Před dvěma lety ze společnosti vystoupil a dále se podílí na její činnosti už jen jako externí poradce. V politice se Jan Holásek řídí krédem, že by se politika neměla soustředit jen na věci, které jsou ekonomicky výhodné, ale taktéž na ty, které jsou veřejně prospěšné, jako je například ochrana přírody.

Osobní web: JanHolásek.cz

Senátní obvod č. 19 Praha 11 (Kraj Praha)Ladislav Kos_small

Ladislav Kos (SZ + KDU-ČSL + Piráti + Hnutí pro prahu 11)

Technik a politik, v letech 2010-2014 byl zastupitelem městské části Praha 11, 2014-2016 byl jejím místostarostou za Hnutí pro Prahu 11. Jeho politickými tématy jsou ekonomika a sport. Dlouhodobě bojuje proti nevýhodným veřejným zakázkám a prodejům státního majetku. Úspěšně také brání vytvoření zástavby, která by zničila zeleň, nad Hostivařskou přehradou. Snaží se i o rozšiřování pražské sítě cyklostezek či znovuzískání travnatého fotbalového hřiště pro FC Háje.

Osobní web: KosdoSenátu.cz

Senátní obvod č. 22 Praha 10 (Kraj Praha)Cabrnochova_portret 2016_web

Ivana Cabrnochová (SZ + ČSSD)

Pedagožka, politička a biochemička, je od roku 2014 nejmladší zvolenou senátorkou a první členkou Strany zelených v horní komoře Parlamentu ČR. V letech 2006-2014 byla zastupitelkou městské části Praha 10, v roce 2012 se stala místostarostkou pro územní a strategický rozvoj obce a cyklodopravu. Od roku 2014 působí jako radní pro strategický rozvoj a dopravu. V rámci svého působení na Praze 10 se zasadila o modernizaci městské části: iniciovala vznik systému mikrograntů nebo systém informačních cedulí s QR kódy na historických památkách. Jejím cílem je také zlepšování vztahů s Běloruskou opozicí, se kterou dlouhodobě spolupracovala na projektech občanské aktivity v ČR.

Osobní web: IvanaCabrnochová.cz

Senátní obvod č. 25 Praha 6 (Kraj Praha)
Vaclav Belohradsky

Václav Bělohradský (SZ + ČSSD)

Kritikou konzumní společnosti orientované na růst oslovuje čtenáře už několik desetiletí, mezi jeho nejznámější knihy patří Společnost nevolnosti či Myslet zeleň světa. Václav Bělohradský je filosof a sociolog, žije a působí v Itálii a od roku 1989 také v Česku. Do emigrace odešel po sovětské okupaci. Tento žák Jana Patočky působil postupně jako pedagog na Filozofickém institutu v Janově, od roku 1973 byl tamtéž profesorem sociologie. Dlouhá léta spolupracoval s českými exilovými časopisy a nakladatelstvími, také s domácím disentem. Nyní vyučuje na univerzitě v Terstu sociologii a publikuje pravidelně v kulturní příloze deníku Právo. Je zastáncem progresivního a ekologického liberalismu.

Osobní web: VáclavBělohradský.cz

Senátní obvod č. 28 Mělník (Středočeský kraj)Martin Mach_small

Martin Mach (Strana zelených)

Komunální politik a IT specialista, je od roku 2006 členem Strany zelených a od té doby zároveň i starostou středočeského Mšena. V prosinci roku 2015 zvítězil s projektem snížení energetické náročnosti mšenské základní školy v kategorii Ekologický projekt roku v prvním ročníku soutěže Komunální politik roku. Jeho prioritami jakožto starosty Mšena je hospodaření města, životního prostředí a udržitelný rozvoj. Své politické schopnosti prokázal například také při plánování rekonstrukce hlavní ulice ve městě, která vyhrála cenu Cesty městy.

Osobní web: MartinMach.eu

Senátní obvod č. 31 Ústí nad Labem (Ústecký kraj)Martin Hausenblas

Martin Hausenblas (SZ + Piráti + Jsme PRO! Kraj 2016)

Podnikatel a politik, patří mezi zakladatele hnutí PRO kraj. Kromě podnikání se zabývá občanskými iniciativami, mezi které patří Podnikáme bez korupce či I love Ústí, monitorujícími život v Ústí nad Labem. Zasadil se o záchranu ústeckého kina Hraničář a s ním i Činoheráku. Kromě podnikání s textilem je také autorem projektu Liftago, alternativní služby propojující taxikáře s pasažéry, a díky fixním cenám bojuje proti okrádání klientů. Mezi jeho filantropické aktivity patří podpora českých studentů v zahraničí pomocí Stipendijního fondu Renesance, na kterém spolupracuje s Ústeckou komunitní nadací.

Osobní web: MartinHausenblas.cz

Senátní obvod č. 43 Pardubice (Pardubický kraj)Miluse-Horska_small

Miluše Horská, nezávislá (s podporou SZ a KDU-ČSL)

Místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, vystudovala speciální pedagogiku, od roku 1992 je ředitelkou Základní školy a Praktické školy Svítání v Pardubicích, roku 2010 byla zvolena jako nezávislá kandidátka do Senátu.

Osobní web: MilušeHorská.cz

Senátní obvod č. 49 Jihlava (Kraj Vysočina)Milan Kolar_small

Milan Kolář (SZ + TOP 09)

Středoškolský pedagog, politik a podnikatel, je od roku 2014 náměstkem primátora Jihlavy. V komunální politice působí od roku 2002, kdy se stal členem jihlavského zastupitelstva za SZ. Od roku 1974 se věnuje pořádání kulturních událostí, často koncertů. Založil také tradici několika každoročních událostí v kraji Vysočina, mezi ně patří folkový festival Prázdniny v Telči či tradice příjezdů svatého Martina do Jihlavy. Jakožto náměstek primátora pro školství, kulturu, tělovýchovu a zdravotnictví a sociálních věcí několik dalších tradičních akcí v regionu také obnovil.

Osobní web: MedvěddoSenátu.cz

Senátní obvod č. 58 Brno-město (Jihomoravský kraj)Barbora Antonova_small

Barbora Antonová (SZ + TOP 09 + Žít Brno)

V současnosti působí jako první předsedkyně hnutí Žít Brno. V moravské metropoli se mimo politiky věnuje také překladatelské a editorské činnosti. V celostátní politice chce Barbora Antonová využít zkušeností, které získala během kontaktů s četnými organizacemi a iniciativami, jako je Liga vozíčkářů, Domácí hospic Tabita, Sdružení pěstounských rodin, SOS vesničky, IQ Roma servis, Armáda spásy, Charita či Měsíc raka. Pozornost také věnuje inkluzivnímu školství a jeho lepší prezentaci české veřejnosti.

Osobní web: VolímBáru.cz

Senátní obvod č. 64 Bruntál (Moravskoslezský kraj)Salome-Sykorova_small

Salome Sýkorová (SZ + SNK ED)

Politickou kariéru zahájila jako místostarostka Zátoru, malé obce na Bruntálsku. V roce 2002 se stala tamější starostkou a úřad vykonává i v současnosti. S regionální politikou má tedy osmnáctiletou zkušenost, během níž s obcí Zátor získala ocenění za práci s mládeží nebo byla nominována na vesnici roku 2011. Salome Sýkorová také působí v několika správních radách – například v radě Mikroregionu Krnovsko nebo Euroregionu Praděd. V celostátní politice by se chtěla zaměřit na rozvoj a lepší financování venkova.

Osobní web: SalomeSýkorová.cz

Senátní obvod č. 67 Nový Jičín (Moravskoslezský kraj)Petr Orel_small

Petr Orel (SZ + KDU-ČSL)

Ornitolog a ekolog, je vedoucím záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Již 25 let je aktivní v komunální politice, ve které je jeho tématem ochrana životního prostředí. Od roku 2006 vede projekt Návrat orla skalního do České republiky, jehož cílem je vytvoření stabilní hnízdní populace orla skalního a navrácení populace orlů do původního stavu. V Bartošovicích se také zasadil o vybudování návštěvnického střediska – Domu přírody Poodří, jehož cílem je ekologická výchova a osvěta.

Osobní web: PetrOrel.cz

Senátní obvod č. 70 Ostrava-město (Moravskoslezský kraj)Ilja-Racek_small

Ilja Racek (SZ + KDU-ČSL)

Ilja Racek mladší je známý režisér, politik a publicista. Profesní život zahájil po vystudování televizní publicistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy jako asistent režie v ostravských studiích ČST, kde také později zastával funkci ředitele Televizních studií Ostrava. V 90. letech působil jako ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, mezi roky 1998 až 2001 pracoval ve funkci náměstka ministra kultury. Nyní působí v zastupitelstvu města Ostravy, kde podporuje rozvoj kultury v moravskoslezské metropoli.

Osobní web: IljaRacek.cz

Sdílejte tuto stránku: